Bábkové divadlo na Ráczestí v Turecku a v Číne

V máji sa členovia a členky umeleckého súboru Bábkového divadla na Rázcestí zúčastnili dvoch mimoeurópskych služobných ciest, počas ktorých reprezentovali divadlo a Slovenskú republiku.

V dňoch 8. a 9. mája 2016 BDNR účinkovalo na Medzinárodnom festivale pri Čiernom mori v tureckom meste Trabzon. Festivalu sme sa zúčastnili na pozvanie Štátneho divadla v Trabzone, ktoré bolo hlavným organizátorom aktuálneho 17. ročníka.

Počas dvoch festivalových dní sme odohrali 4 predstavenia nonverbálnej inscenácie Čiarkolárium (koncept, réžia Ajka Liňajka), ktorá je určená deťom od 18 mesiacov. Predstavení sa zúčastnilo približne 300 detí. Cenu za účasť na festivale a oficiálne pozvanie na 18. ročník festivalu, ktorý sa v roku 2017 uskutoční v tureckej Ankare, odovzdal divadlu Uğur KELEŞ, riaditeľ Trabzonského štátneho divadla. Spontánne reakcie detského publika a mimoriadne pozitívne ohlasy organizátorov a festivalových hostí svedčia nielen o profesionálnej úrovni inscenácie, ale aj o úspešnosti medzikultúrneho dialógu naprieč našimi krajinami.  

V dňoch 7.- 14. mája sa riaditeľka BDNR Iveta Škripková zúčastnila na medzinárodnom kultúrnom fóre 16 + 1 o spolupráci medzi Čínou a 16. krajinami strednej a východnej Európy. Fórum bolo rozdelené na pracovné skupiny :  tanec, výtvarné umenie, muzika, divadlo, divadelná tvorba pre deti. Riaditeľka divadla informovala o tvorbe pre deti v BDNR a o festivale Bábkarská Bystrica.  

Cieľom stretnutia bolo nadviazanie prvých kontaktov pre vzájomnú výmenu a možnosti spolupráce v daných oblastiach umenia.

Zdroj a foto : TS BDNR BB, Monika Tatarková

Pozri tiež

DIVADELNÉ OTVORENIE NOVÉHO ŠKOLSKÉHO ROKU 20/21

Na Slovensku sa 2. septembra 2020 otvorilo viac ako 500 základných škôl, avšak len na …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *