Bábkové divadlo na Rázcestí o červenej totalite v Európe

Aktuálna divadelná sezóna v Bábkovom divadle na Rázcestí v Banskej Bystrici nesie názov V ZNAMENÍ SNOV.

Tvorivý tím ňou reflektuje 100 rokov česko-slovenskej štátnosti, zároveň významné historické obdobia, ktoré formovali tvár súčasného Slovenska. Nadväzuje tak na línie skúmania našej národnej a európskej minulosti, ktorým sa BDNR vo svojej dramaturgii kontinuálne venuje. Jedným z profilových období, ktoré natrvalo ovplyvnilo vývoj Európy je bezpochyby epocha sovietskej diktatúry.

Rumunská dramatička a režisérka Alina Nelega sa k tejto téme vyjadruje prostredníctvom osudu jednej ženy v hre Amália dýcha zhlboka. Amáliu sleduje počas 60 rokov jej života, ktorý prebiehal na pozadí prelomových udalostí rumunskej histórie – skončenie druhej svetovej vojny, komunistický prevrat a vznik Rumunskej ľudovej republiky, kolektivizácia, vznik Rumunskej socialistickej republiky, diktatúra Nicolea Ceausescu, revolúcia v r. 1989…

Alina Nelega bola za hru v r. 2007 ocenená Cenou pre európskych autorov a autorky na najdôležitejšom medzinárodnom festivale súčasnej drámy Heidelberger Stückemarkt  v Heidelbergu (DE). Hra bude uvedená na slovenskom profesionálnom javisku vôbec po prvýkrát.

Inscenácia vzniká v réžii domáceho režiśera Mariána Pecka. Pôvodne monodramatický text sa v jeho interpretácii stáva priestorom pre tri herečky: Máriu Šamajovú, Ivanu Kováčovú a Evu Dočolomanskú. Herečky sú zároveň ďalšími nositeľkami Amáliinho osudu, ktorý je v rôznych dotyčniciach totožný s osudmi miliónov obyvateľov a obyvateliek krajín bývalého východného bloku, vrátane Slovenska.

Stretnutie s Amáliou, ženou, matkou, vnučkou, sestrou, manželkou, susedou, občiankou, východoeurópankou… je nesentimentálnym príspevkom tvorivého tímu BDNR k téme života v rokoch červenej totality v stredoeurópskom a východoeurópskom priestore.

Venované tým, ktorí vravia, že bolo dobre…
Premiéra inscenácie sa uskutoční  v sobotu 15. decembra o 19.00 hodine.
Prvú reprízu máte možnosť navštíviť v utorok 18. decembra o 19.00 hodine.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Preklad: Jana Páleníková

Réžia: Marián Pecko

Výprava: Miriam Struhárová a.h.

Hudba: Róbert Mankovecký a.h.

Hrajú: Eva Dočolomanská, Ivana Kováčová, Mária Šamajová

TS BDNR, Monika Tatarková, ilustračné foto redakčné

Pozri tiež

Posledné predstavenie Bábkového divadla na Rázcestí bude pre batoľatá

.. a hneď dvakrát! V nedeľu 23. júna sa úplne poslednýkrát otvorí vila Dominika pre …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *