Bábkové divadlo na Rázcestí pokračuje v divadelnom cykle pre batoľatá  

Bábkové divadlo na Rázcestí (BDNR) sa tvorbou pre deti od 0 rokov začalo zaoberať ako prvé divadlo na Slovensku. Od roku 2011 sa tejto línii tvorby venuje kontinuálne, v roku 2015 bolo za svoju komunikáciu s najmenšími divákmi, diváčkami ocenené prestížnou cenou Hašterica za mimoriadny počin v oblasti bábkového divadla. Informovala o tom Monika Tatarková z Bábkového divadla na Rázcestí. 

Do repertoáru divadla pre najmenších pribudne šieste pokračovanie cyklu. Nový titul má názov ŠEPOTY LESA a pre BDNR ho pripravuje medzinárodný slovensko-poľský umelecký tím pod vedením režisérky Honoraty Mierzejewskej – Mikosze. Pôjde o prvú premiéru divadla v jubilejnej 60. sezóne. Predstavenie je venované deťom od 2 do 5 rokov. Pôvodná premiéra inscenácie bola v pláne 15. marca, z dôvodu epidemiologickej situácie sa termín presunul na nedeľu 20. septembra o 16.00 hod. v divadelnej sále Bábkového divadla na Rázcestí.

Honorata Mierzejewska – Mikosza patrí k prvým režisérkam v Poľsku, ktoré sa téme divadelných „batolárií“ tvorivo venujú. Okrem tvorby divadelných predstavení sa angažuje v projektoch, ktoré posilňujú aktívne zapojenie rodín s deťmi do kultúrneho diania v Poľsku.  Šepoty lesa sú jej prvou realizáciou na Slovensku. Zároveň je autorkou námetu a scenára inscenácie.

V centre pozornosti Šepotov lesa stojí les a rôzne druhy stromov. S tými sa diváčky, diváci zoznámia prostredníctvom minipríbehov prepojených so životom malého buka – Bartolomeja. Sprievodcami Bartolomejovým svetom sú prieskumníci, herec a herečka, ktorí s citom, rešpektom a humorom objavujú lesné zákonitosti. Preklad  textu pripravil Marián Pecko.Vizuálny koncept predstavenia pracuje najmä s prírodninami, kmeňmi stromov, halúzkami, šiškami a pod. (výprava Ewa Woźniak).Scénografia je doplnená interaktívnymi projekciami (médiá Alexander Janas),ktoré približujú rôznorodé prírodné procesy a dodávajú scénam nevšednú dynamiku. Hudobný koncept pracuje so živou muzikou, gitarovou hudbou a drevenými perkusiami (hudba Tomasz Lewandowski).

Účinkujú: Dodo Šamaj, Filip Štrba a hosťujúca herečka Katarína Gurová. 

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja. Podporil Poľský inštitút v Bratislave.

 

zdroj a foto: Monika Tatarková, Bábkové divadlo na Rázcestí

Pozri tiež

Do obnovy fasády Thurzovho domu investuje Banskobystrický kraj viac ako pol milióna eur

Jedinečná fasáda Thurzovho domu na námestí v Banskej Bystrici sa po desaťročiach dočká patričnej a odbornej obnovy. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *