Bábkové divadlo na Rázcestí víta divákov a diváčky v novej divadelnej sezóne

Do historickej vily Dominika na Skuteckého ulici, sa po divadelných prázdniných opäť vracia každodenný pulz. Začínajúca divadelná sezóna nesie názov (Na)Ladenie.

V nezmenených hracích časoch divadlo pripravuje pravidelné predstavenia pre divákov a diváčky všetkých  vekových kategórií. Na Rázcestí si prídu na svoje detskí diváci a diváčky, každú nedeľu o 16.00 hodine. Pokračuje aj divadelný program pre batoľatá a ich rodičov, jednotlivé predstavenia z cyklu Batolárií sa hrajú v nedeľu o 10.00 hodine. Bábkodivadelné inscenácie pre dospelých sú pravidelnou súčasťou Banskej Bystrice od roku 2004. Ani počas tejto sezóny tomu nebude inak a dospelé publikum si môže jedinečné predstavenia z dielne BDNR vychutnať každý utorok a stredu o 19.00 hodine.

Sezóna 2017/2018 sa oficiálne otvorí v nedeľu 17. septembra. Všetky deti od 3 rokov sa môžu tešiť na prvý diel projektu Rozprávková geografia, ktorý prinesie autentické príbehy z rôznych indiánskych kmeňov. Indiánske rozprávky: Uväznené Slnko, Náčelník Živá voda a iné indiánske a slovenské inšpirácie ožijú v indiánsko-slovenskom rozprávkovom típí od 16.00 hodiny. Rozprávková geografia bude pokračovať treťou časťou z cyklu. Z pera vynikajúcich autorov Isaaca Bashevisa Singera (držiteľ Nobelovej ceny za literatúru) a Menachema Kipnisa sú príbehy obyvateľov poľského mesta Chelm, ktoré v BDNR ožívajú pod názvom Židovské rozprávky. Úsmevnosti z „múdreho mestečka“ na vás čakajú v divadelnom Teátriu 24. septembra o 16.00 hodine. Projekt Rozprávková geografia podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia v roku 2017.

Prvými podujatiami pre dospelé publikum sa stanú stálice z repertoáru pre dospelých, no na divákov a diváčky čakajú, spolu so zaujímavými témami, aj novosezónne prekvapenia.

Divácky obľúbené MOCAD(R)ÁMY hráme nepretržite od roku 2008! Sú vyskladané z autentických príbehov o ženách rôzneho veku, profesií a životných osudov. „Kávové dámy“ naplnia svojimi príbehmi čarovný priestor divadelného Teátria v prvý hrací deň pre dospelých, v utorok 26. septembra od 19.00 hodiny. Pre každého návštevníka a každú návštevníčku je okrem ponuky nápojov z divadelnej kaviarničky, pripravená domáca bábovka ako novosezónny darček.

V stredu 27. septembra sa priestor Teátria naladí na poviedky slovenských klasičiek Eleny Maróthy Šoltésovej a Boženy Slančíkovej Timravy. Inscenácia Variácie lásky je, okrem nadčasových príbehov, obľúbená vďaka krásnej vizuálnej architektúre a výborným hereckým výkonom. Navyše práve 27. septembra oslavuje svoju 90. reprízu! Pri tejto príležitosti je pre divákov a diváčky pripravený tematický literárny darček z pera B. S. Timravy.

V závere mesiaca – prvá PREMIÉRA! V piatok 29. septembra sa uskutoční slávnostné uvedenie novej inscenácie pre deti od troch rokov Nádherný Utorok. Predlohou k inscenácii sa stala jedna z posledných kníh českej spisovateľky a maliarky Daisy Mrázkovej. Nádherný Utorok je príbehom o starenke, ktorú si všimne „Utorok“ a začne sa s ňou rozprávať. Prináša jej spomienky na veci a udalosti, ktoré sa stali v utorok počas jej celého života a zrazu vzniká reťaz nečakaných príbehov, ktoré kdesi inde a náhodne spravili šťastným niekoho iného. Je to hra o náhode, o nádeji, o tom, že vždy sa dajú nájsť a prežiť pekné a dobré veci na svete. Poetický príbeh dopĺňajú netradiční hrdinovia, originálne výtvarné obrazy inšpirované pôvodnými ilustráciami Daisy Mrázkovej a pôvabné marionety na krátkych aj dlhých drôtoch. Nádherný Utorok režijne pripravuje česko-slovenská režisérka Michaela Homolová (Naivní divadlo Liberec), držiteľka mnohých českých aj zahraničných ocenení za svoju tvorbu, ktorá s BDNR spolupracuje po prvýkrát. Za výpravou inscenácie stoja renomovaní scénickí výtvarníci Robert Smolík a Jan Brejcha. Autorku aj titul uvádzame po prvýkrát na Slovensku.

Prvá premiéra v novej sezóne na Rázcestí sa uskutoční v piatok 29. septembra 2017 o 17.00 hod. v divadelnej sále. (Prvá repríza titulu sa uskutoční v nedeľu 1. októbra o 16.00 hod.). Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac informácií: www.bdnr.sk

Dívajme sa, cíťme, na(laďme) sa! Nová sezóna na Rázcestí začína. 

TS: Monika Tatarková, foto: BDNR

Pozri tiež

V Bábkovom divadle na Rázcestí vianočne i povianočne

Plánované predstavenia BDNR od 18. decembra do 10. januára boli na základe opatrení súvisiacich s koronavírusom …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *