Banícky fakľový sprievod v Novej Bani pripomenie slávnu históriu mesta

V Novej Bani sa počas nastávajúceho víkendu prenesú v čase a pripomenú si slávnu banícku históriu mesta. V sobotu 23.7. od 20.30 h. sa tu bude konať Banícky fakľový sprievod a Anna bál. Sprievod začne pri baníckej kaplnke, pokračovať bude cez bývalú banícku štvrť Vŕšky a skončí na Zvoničke tradičným Anna bálom.

„Banícke fakľové sprievody – Faklcúg, sa v banských mestách v minulosti zvykli konať pri príležitosti napr. sviatkov patrónov,“ priblížila históriu riaditeľka Pohronského múzea v Novej Bani Katarína Konečná.

K myšlienke zorganizovať takýto sprievod sa vrátili v Novej Bani ešte minulý rok. Zámerom bolo podľa Konečnej oživiť v meste prerušenú tradíciu Anna bálov na Zvoničke a prepojiť ju s faktom, že sv. Anna bola patrónkou baníkov.

„Svätej Anne je zasvätená banícka kaplnka na Handli v Novej Bani, pri ktorej sa kedysi baníci modlievali pred šichtou a ďakovali po šichte. Od tejto kaplnky vyprevádzali aj svojich zosnulých druhov v pohrebnom sprievode. Týmto podujatím sa teda spája niekoľko tradícií do jedného celku,“ vysvetlila Konečná.

Po vydarenom prvom ročníku podujatia, ktoré sa stretlo s veľkým ohlasom, sa preto rozhodlo mesto Nová Baňa zorganizovať podujatie aj toto leto. Podľa Ivety Lukáčovej, vedúcej oddelenia kultúry a informácií novobanského mestského úradu, sa môžu prítomní tento rok tešiť na niečo nové, ale aj tradičné, čo k tomuto podujatiu neodmysliteľne patrí.

„Pred oficiálnym programom bude vítať účastníkov fakľového sprievodu dychová hudba Seniori, Folklórna skupina (FS) Vinička nám opäť pripomenie banícke piesne v novobanských baníckych krojoch,“ priblížila Lukáčová.

Novovzniknuté občianske združenie Novobanský banícky spolok predstaví jeho predseda Zoltán Vén a čerešničkou bude podľa Lukáčovej vystúpenie zmiešaného speváckeho zboru Cantus Monte Regis, ktorý vystúpi v nových baníckych uniformách. Taktiež nebudú chýbať členovia FS Háj a malí permoníci, ktorí sú spestrením tohto podujatia.

„Trasa fakľového sprievodu bude tento rok z časti iná, bude na nej príjemné prekvapenie, ale viac už neprezradím. Fakľový sprievod bude ukončený v rekreačnom areáli Zvonička, kde bude primátorom mesta Jánom Havranom oficiálne otvorený Anna bál. Prítomní sa budú môcť zabaviť pri ľudovej hudbe a tanci FS Háj a Hudobnej skupiny Ideál,“ dodala Lukáčová.

Zdroj a foto: tasr

Pozri tiež

Nový náučný chodník spojí vodné diela v okolí Novej Bane

V Novej Bani už čoskoro pribudne ďalší náučný chodník (NCH). Po dvoch náučných chodníkoch Vojšín …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *