Banská Bystrica sa pripravuje na druhé kolo plošného testovania

Podľa nariadenia Ústredného krízového štábu SR sa druhé kolo plošného testovania uskutoční 7. a 8. novembra v okresoch, v ktorých počet pozitívne testovaných na COVID-19 prekročil hranicu 0,7 percenta. Patrí k nim aj okres Banská Bystrica. Informovala o tom hovorkyňa primátora mesta Zdenka Marhefková. 

Víkendové (30. 10. – 1. 11. 2020 ) plošné testovanie odhalilo 38 359 nakazených osôb z celkovo testovaných 3 625 332 ľudí, čo je 1,06 percenta. Informoval o tom premiér Igor Matovič v pondelok 2. novembra 2020 po rokovaní vlády. Ústredný krízový štáb Slovenskej republiky následne rozhodol, že všetky mestá na Slovensku, ktoré mali na svojom území vyššie percento ako 0,7 %, pozitívne testovaných ľudí počas testovania „Spoločná zodpovednosť“ uplynulý týždeň, budú musieť absolvovať  druhé kolo testovania.

zdroj: Úrad vlády SR

„Mesto doposiaľ nedisponuje presnými číslami a analytickými údajmi testovaných v Banskej Bystrici z prvého kola celoplošného testovania na COVID-19. Napriek tomu zabezpečujeme všetko potrebné, aby sa tento víkend mohlo uskutočniť avizované druhé kolo testovania,“

ozrejmila hovorkyňa a dodala, že mesto tak robí najmä preto, aby sa na ňom mohli zúčastniť tí obyvatelia, ktorí sa tak rozhodnú, resp. potrebujú certifikát doložiť napr. v zamestnaní.

Počet odberných miest, ako aj režim ich fungovania, ostáva v Banskej Bystrici nezmenený. Šesťdesiatosem odberných miest sa v sobotu aj nedeľu otvorí o 8:00 hod. ráno, pričom zdravotnícky personál vykoná posledné odbery o 19:30 hod. Mesto Banská Bystrica zabezpečí opätovne na každé odberné miesto požadovaný počet administratívnych pracovníkov. Záujem pomôcť je z ich strany aj tentokrát vysoký.

„Prax počas uplynulého víkendu ukázala, že na testovanie využili obyvatelia  najmä sobotu. Odporúčame im, aby sa neponáhľali, čím môžu predísť tvoreniu dlhých radov a niekoľkohodinovému čakaniu,“

uviedla Marhefková s tým, že odberné miesta budú plnohodnotne fungovať aj počas nedele.

Banskobystričanov žiadame, aby boli trpezliví a disciplinovaní tak, ako tomu bolo uplynulý víkend. Ďakujeme,“ 

uzavrela hovorkyňa.

zdroj: TS Banská Bystrica, ilustračné foto ek

Pozri tiež

Archeológia v Stredoslovenskom múzeu priblíži spôsoby odievania v dávnej minulosti

Móda je neodmysliteľnou súčasťou našich životov už od nepamäti. Neustále sa vyvíja a odzrkadľuje aktuálne obdobie. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *