Barborská cesta už so Saganovým stupákom

Poslednú aprílovú sobotu po druhýkrát otvorili pre peších turistov (pútnikov) v Banskej Bystrici trasy Barborskej cesty, pomenovanej podľa patrónky baníkov sv. Barbory, a premiérovo aj pre cyklistov. Nadšencom, ktorí sa zhromaždili na Námestí Štefana Moysesa prialo aj slnečné a pomerne teplé počasie. Sobotňajšia otváracia trasa viedla z Banskej Bystrice do obce Špania Dolina. Organizátori oboznámili účastníkov so značením. Zvolená pešia aj cyklistická trasa do Španej Doliny sa z 80 % prekrývali. Zaujímavá informácia odznela nakoniec. Pôvodne sa plánovalo, že otvorenia sa zúčastní aj Peter Sagan. Ten ale uprednostnil cyklistické preteky v ČR. Organizátori neváhali a úsek medzi Uľankou (Ulmankou) a Špaňou Dolinou pomenovali Saganov stupák.    

„Dúfali sme, že sa zúčastní viac záujemcov, ale vzhľadom k tomu, že v Banskej Bystrici sú rôzne akcie a aj krásne počasie, ktoré láka do záhradky, nemôžem povedať, že by sme boli sklamaní,“ zhodnotil účasť Branislav Stančík, člen organizačného výboru z OZ Banský Región – Terra Montanae.

S ambíciou turistického a náučného chodníka, medzi sídliskom Sásová a Špaňou Dolinou, bol pomerne nedávno predstavovaný aj Permonov chodník. Pravdepodobne naň narazili aj tvorcovia Barborskej cesty.

„Práve keď sme kontrolovali značenia a dopĺňali ich o cyklistické značenia, našli sme turistickú značku s významom náučného chodníka. Nevedeli sme o čo ide. Je to tam samozrejme zanedbané a zabudnuté. Zrejme to bola časť Permonovho chodníka. My sledujeme, keď hovoríme o peších účastníkoch, starú krížovú cestu, ktorá predstavovala aj najdlhšiu krížovú cestu Uhorska. Až po Španiu Dolinu trasa smeruje, až na jednu výnimku, popri všetkých zastaveniach spomenutej krížovej cesty,“

popísal priebeh sobotňajšej trasy Branislav Stančík. Pritom etapa, ak záujemca vyrazí z Banskej Bystrice, je stavaná až po obec Staré Hory. Takže nekončí v Španej Doline.

Ak ale hovoríme o celkovom okruhu Barborskej cesty, cyklista sa podľa vlastnej výkonnosti rozhodne či za deň prejde 40, 60, alebo 80 km. Motyčka, hoza

Pre peších sú etapy rozvrhnuté na 9 dní – priemerne to vychádza na 21 km denne. Niektoré etapy sú dlhšie, niektoré kratšie. Všade po trase sú pripravené ubytovania. Ťaháky Barborskej cesty predstavujú stavebné a technické pamiatky. A samozrejme aj prekrásne prírodné úseky, pri ktorých ostanete stáť a žasnete. Pri jednotlivých dedinkách by si každý mal uvedomiť, že ich zakladali v dobovo nepriechodných lesoch. A predsa ľudia tam dokázali prežiť. Už to samotné vzbudí v človeku obdiv,“ vysvetlil Branislav Stančík podstatu idey Barborskej cesty „Kráčaj za poznaním…“.

Organizátori upozorňujú, že nimi pripravená trasa nepredstavuje klasickú pútnickú cestu aká vedie napr. do Santiaga de Compostela – z miesta A do miesta B. Barborská cesta predstavuje okruh z miesta A späť do miesta A. Každý účastník si sám určuje východiskové miesto. Trasa je rozvrhnutá na 9 dní putovania s ruksakom na chrbte. Ponúkaný je aj transfer batožiny, ale ten je vo väčšine prípadov odmietaný. Človek môže trasu absolvovať buď v jednom termíne, alebo ju môže vykonať aj počas niekoľkých bežných alebo predĺžených víkendov.

„Nech sa ľudia prídu pozrieť a skúsia prejsť jednu etapu. Myslíme si, že Barborská cesta má potenciál. Chceli by sme dosiahnuť, aby ju pútnici absolvovali a videli, čo všetko sa oplatí prezrieť si ešte podrobnejšie. A vrátili sa. To je hlavný cieľ,“ pripomenul zámer okruhu člen organizačného výboru OZ Banský Región – Terra Montanae Branislav Stančík.

Každý, kto nazbiera 9 pečiatok, dostane „Barborský odznak“ v tvare veže a keď nazbiera 18 pečiatok, stane sa vlastníkom certifikátu o absolvovaní Barborskej cesty a za zvýhodnenú cenu si môže zakúpiť aj kvalitnú a hodnotnú Barborinu medailu vyrobenú v Kremnici.

Robert Hoza, foto: redakčné

Pozri tiež

Peter Sagan víťazne aj na kritériu v belgickom Roeselare

Slovenský cyklista Peter Sagan triumfoval na kritériu v belgickom meste Roeselare. Trojnásobný majster sveta dosiahol …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *