„Medená“ Bystrická hodinka

Októbrová Bystrická hodinka venovaná Thurzovsko-fuggerovskej spoločnosti by kľudne mohla trvať aj niekoľko ďalších hodín. Téma je totiž stále živá a mimoriadne zaujímavá.

Jozef Ďuriančik prišiel vo štvrtok 18. októbra do Národného domu v Banskej Bystrici porozprávať prítomným o slávnych časoch „Medeného mesta“. Hneď na úvod prekvapil informáciou, že ešte skôr ako meď zviditeľnila mesto strieborná ruda. O najväčší rozmach sa postarala Thurzovsko-fuggerovská spoločnosť, hoci s meďou sa obchodovalo už predtým.

Spoločnosť by dnes bola najbohatšou na svete, v prepočte mala svojho času hodnotu až 1 trilión eur. Ložiská vzácnych kovov boli aj na povrchu a až neskôr sa začalo ťažiť pod zemou. Banskobystrická meď sa postupne stala najkvalitnejšou na svete a bola silnou konkurenciu dovtedy najlepšej medi z Benátok. V časoch rozmachu moreplavby bola meď z okolia Banskej Bystrice známa po celom svete. Poslucháči sa mohli dozvedieť o mnohých detailoch, o menách tých, ktorí sa postarali o najväčší rozvoj, ale aj o faktoch, ku ktorým sa bežne nedostanete.

Mgr. Jozef Ďuriančik vo svojej prednáške nezabudol poznamenať niekoľko detailov o každom dome na dnešnom námestí SNP, ktorý spomenul a dokonca vedel skutočnosti aj o takých domoch, ktoré dnes už neexistujú. Zaujímavé bolo aj počúvanie o spôsobe akým sa k medi dostala Thurzovsko-fuggerovská spoločnosť, ale ak prezradíme, že sa hovorilo aj o Matejovi Korvínovi, určite dostanete chuť dozvedieť sa viac a možno prídete nabudúce.

Bystrická hodinka je čas, ktorý uplynie veľmi rýchlo a téma „Medenej“ Bystrice je viac než zaujímavá. Aj preto sa „hodinka“ natiahla a málokomu sa chcelo z Národného domu odísť.

Na Bystrickú hodinku sa oplatí prísť a najlepšie v predstihu. Miest je síce dosť, ale bývajú obsadené do posledného. Podujatie tradične moderuje Diana Javorčíková s Banskobystrického okrášľovacieho spolku a už teraz sa na Vás teší pri decembrovej hodinke.

mp

 

 

 

Pozri tiež

S októbrovou Bystrickou hodinkou návrat do novembra 1989

Akoby to bolo nedávno. Je to však už neskutočných tridsať rokov. Nežná revolúcia zmenila tvár …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *