Bezhlavo do múzea

Stredoslovenské múzeum (SSM) pokračuje vo svojej snahe pripravovať podujatia určené širokej verejnosti a predstaviť im túto inštitúciu ako zaujímavý priestor pre objavovanie histórie. Stredovek patrí k obdobiam, kedy sa každý prečin, či hriech trestal pomerne tvrdo. Častokrát sa dokonca život previnilcov končil pod mečom kata. Dodnes sa zachovalo viacero príbehov, ktoré tieto udalosti zachytávajú. Vieme, že je s nimi spätá aj Banská Bystrica. Aj po tejto tematike sa rozhodlo siahnuť Stredoslovenské múzeum.Už túto sobotu sa tak návštevníci ocitnú zoči-voči katovi, Levočskej bielej pani či farárovi z Ľubietovej. Informovala o tom Kristína Hatarová, PR manažér Stredoslovenského múzea. 

Stredoslovenské múzeum  v poslednej dobe častejšie približuje zbierkové predmety či históriu Banskej Bystrice interaktívnym spôsobom, čo sa stretáva s pozitívnou odozvou návštevníkov. Už počas nadchádzajúcej soboty (26.09.) pripraví SSM interaktívne podujatie v Matejovom dome, ktoré zachytí tragické príbehy viacerých osobností. Ich spoločným menovateľom je, že skončili takpovediac „bezhlavo“ a viažu sa k histórii mesta Banská Bystrica. Pracovníci Stredoslovenského múzea sa rozhodli ich osudy nachvíľu „oživiť“ a rozpovedia prostredníctvom nich príbehy plné smútku, irónie a zrady.

Naše múzeum je určite živý organizmus, ktorý sa snaží reflektovať aj na aktuálne požiadavky doby. Na základe vlastných skúseností vidíme, že ľudia dávajú čoraz väčšiu prednosť podujatiam, ktoré sú prezentované, síce vždy s adekvátnym odborným pozadím, ale  aj zážitkovou formou“,

priblížil riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel Pecník.

Počas nasledujúcich mesiacov plánuje Stredoslovenské múzeum zorganizovať aj ďalšie podujatia, prostredníctvom ktorých sa návštevníci oboznámia s našou minulosťou menej tradičným spôsobom. Už v októbri ich po expozícii Matejovho domu prevedie prvý správca múzea Karol Ivan Kiszely a v rovnaký mesiac budú môcť zažiť strašidelnú atmosféru tamojšieho prostredia vďaka nočnému čítaniu hororových poviedok. 

 

zdroj a foto: TS SSM Kristína Hatarová, ilustračné foto pixabay

Pozri tiež

Slovenská pošta upozorňuje na podvodné e-maily

Slovenská pošta vyzýva klientov k opatrnosti pred ďalšími falošnými e-mailami a upozorňuje, že si nikdy …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *