Bezpečnosť našich detí

BLOG

Dopravnej bezpečnosti je v poslednej dobe venovaných mnoho diskusií, článkov, reportáží a podobne. Ja by som sa rád venoval  bezpečnosti našich detí na cestách. Téma veľmi málo zverejňovaná a pritom tak dôležitá.

Bezpečnosť na cestách je hlavne v dnešnej dobe veľmi dôležitá. Je potrebné k nej vychovávať a viesť deti už od útleho veku. Najlepšie už do predškolského. Sami rodičia by sa mali s deťmi o tejto téme čo najviac rozprávať. Hlavne keď každý deň vidím ako niektorí vodiči jazdia po uliciach v obytných zónach ako keby boli na pretekárskom okruhu.

Dopravné ihrisko Turčianske Teplice (Ľudovít Lettrich)

Dopravná bezpečnosť detí sa týka nie len toho, ako dieťa naučiť ako sa bezpečne dostať na druhú stranu cesty alebo ulice. Dopravná bezpečnosť sa rovná dopravnej výchove. Učí deti správať sa na chodníkoch a cestách ako účastníka cestnej premávky – či už ako chodec, cyklista, skejtbordista, korčuliar alebo budúci vodič. Takisto učí deti prečo je dôležité nosiť reflexné prvky a ochranné pomôcky (prilby, chrániče). Dopravná výchova je najlepší prostriedok ako získať v budúcnosti zodpovedných vodičov alebo vo všeobecnosti účastníkov cestnej premávky.

Všetky zručnosti, vedomosti a orientáciu na cestách si deti môžu precvičovať na dopravných ihriskách. Predchádza tomu teoretická výučba, ktorá by mala byť zavedená v škôlkach či školách.  Mám pocit, že aj napriek vážnosti témy sa jej v meste Banská Bystrica nevenuje dostatočná pozornosť. Posledné akcie v spolupráci s mestskou políciou si pamätám ešte v roku 2013. Z niektorých škôl cestujú deti napr. do Turčianskych Teplíc, aby mohli stráviť deň na dopravnom ihrisku.

Prenosné dopravné ihrisko (dopravneihriska.sk)

Niekoľko rokov bývam v Sásovej a aj mojim deťom chýba pri bicyklovaní hra na autá a policajtov. Na tomto sídlisku je vybudované jedno maličké ihrisko a to na Rudohorskej ulici. Je však veľmi malé a pripomína skôr pretekársku dráhu ako výchovné dopravné ihrisko. V lete ho na bicyklovanie alebo kolobežkovanie využíva naozaj veľa detí.

Vzhľadom na veľkosť Banskej Bystrice a počet mladých rodín v nej som všetkými desiatimi za to, aby bolo vybudované detské dopravné ihrisko, ktoré by mohli využívať všetky materské a základne školy tak ako sa patrí. S cestami, prechodmi pre chodcov, semaformi, dopravnými značkami. Banská Bystrica ako krajské mesto by takto mohlo získať vysoký kredit a dobré meno v oblasti  výchovy dopravnej bezpečnosti našich detí. A hlavne naučiť svojich najmenších obyvateľov ako sa bezpečne a s rozumom správať na cestách a chodníkoch. Veď kto by chcel, aby sa stalo niečo jeho dieťaťu? Prevencia je najlepší liek. Poďme to spolu zmeniť.

Autor: Anton Minarik

Mám 42 rokov a pochádzam z Martina. Dlhé roky žijem v Banskej Bystrici, kedy som sem prišiel za športom do VŠC Dukla Banská Bystrica (džudo). Vyštudoval som Univerzitu Mateja Bella a Bankový inštitút vysoká škola Praha. Rád komunikujem s ľuďmi, nebojím sa pomoci druhým a ani nových výziev. Som zástanca slušnosti a poctivosti. Koľko dávaš, toľko dostaneš naspäť.

Pozri tiež

Pozvánka na výstavu autorskej dvojice Mrvová – Halász pod názvom Do jadra vulkánu

Slovenské banské múzeum – Galéria Jozefa Kollára srdečne pozývajú na otvorenie výstavy autorskej dvojice Mrvová …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *