Banskú Štiavnicu a okolie si vychutnáte aj bez auta

Banskobystrický samosprávny kraj v termíne od 2. júla do 4. septembra posilňuje verejnú dopravu do Banskej Štiavnice a okolia. Chce tak počas letnej  sezóny odľahčiť mesto od náporu áut a priblížiť návštevníkov k obľúbeným turistickým cieľom a pamiatkam.

Odľahčiť Banskú Štiavnicu od náporu áut a zároveň zlepšiť prístup turistov k populárnym turistickým cieľom, vrátane historického centra, Banského múzea v prírode, štiavnických tajchov (Kolpašské jazero v Banskom Studenci a tajch Počúvadlo) či Múzeua vo Sv. Antone, sa Banskobystrický samosprávny kraj rozhodol nasadením letných víkendových autobusových spojov.

Tie budú premávať v termíne od 2. júla do 4. septembra 2022. Autobusové spoje budú zároveň slúžiť ako prípoje k mimoriadnym víkendovým letný vlakom ZSSK.

„V tomto roku je novinkou prípoj na Počúvadlianske jazero už od vlaku 1605 s príchodom do Banskej Štiavnice o 7:54 a v soboty ešte aj od vlaku 1627 s príchodom o 17:54. Skoršie ranné spojenie turistom umožní včasnejší príchod k jazeru či výstup na Sitno. Zároveň pribudne možnosť dlhšieho sobotného pobytu a odchodu od jazera ešte o 19:26. Od vlaku 1619 s príchodom o 13:54 prípojný autobusový spoj umožní prepravu cestujúcich do centra Banskej Štiavnice a do Banského Studenca, z ktorého sa tak následne vytvára možnosť návratu do Banskej Štiavnice o 14:40. Od vlaku 1611 s príchodom o 9:54 zostáva zachované aj v tomto roku prípojné spojenie do Svätého Antona,“

priblížil riaditeľ odboru verejnej dopravy BBSK Miroslav Vyka.

Na odporúčanie Ministerstva dopravy a výstavby SR zároveň dochádza k úprave časov autobusových spojov medzi Banskou Štiavnicou a Zvolenom a späť. Úprava má zabezpečiť lepšie rozloženie spojení a odstránenie časových súbehov autobusov s vlakmi. Cestujúci si tak budú môcť vyberať z bohatšej ponuky dopravných služieb.

„Všetky víkendové letné vlaky budú oproti minulým rokom navyše zastavovať na znamenie alebo požiadanie aj na železničných staniciach v Kozelníku a Banskej Belej a na železničnej zastávke Banský Studenec,“

dodal Vyka.

UPOZORNENIE: V dňoch štátom uznaných sviatkov 05.07., 29.08. a 01.09.2022 namiesto mimoriadnych letných vlakov 1603 – 1636 premávajú len 4 páry bežných riadnych vlakov (5781, 5753, 5755, 5757 a späť 5750, 5752, 5754 a 5756) premávajúcich počas víkendov. Víkendové prípojné autobusové spoje premávajú aj počas uvedených sviatkov.

Podrobné informácie nájdete na stránke: Odbor verejnej dopravy (bbsk.sk)

Nové cestovné poriadky so zapracovaním víkendových letných vlakov ZSSK pre jednotlivé trate v aktuálnom stave sú k dispozícii na stránke manažéra železničnej infraštruktúry – ŽSR alebo sú zrejmé z prehľadu na stránke dopravcu – ZSSK.

BBSK, Lenka Štepáneková

Pozri tiež

Na Technickej univerzite vo Zvolene nájdu študenti nový priestor pre sebarozvoj

Úplne prvý Welcome Hub Banskobystrického kraja včera slávnostne otvorili na Technickej univerzite vo Zvolene. Slúžiť …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *