Lavína pod Krížnou strhla dvoch skialpinistov

Dňa 13.12.2021 na poludnie bol prostredníctvom tiesňovej linky 112 nahlásený pád lavíny v oblasti medzi Ostredkom a Krížnou, smerom do Suchej doliny.

Lavína so sebou strhla dvoch skialpinistov, ktorých masa snehu úplne zasypala. Svedkovia nehody začali okamžite prepátravať lavinište. Žiaľ, ani jeden zo zasiahnutých nemal lavínový vyhľadávací prístroj, čo znemožňovalo ich rýchlu lokalizáciu. O súčinnosť boli okamžite požiadané posádky leteckých záchranárov z Banskej Bystrice aj Žiliny, ktoré vyzdvihli na palubu vrtuľníka záchranárov a psovodov HZS z Donovalov, Martina a následne aj z Jasnej. Ďalšie skupiny záchranárov z Donovalov a Jasnej smerovali na miesto pozemne.

Pri pátraní bol použitý aj špeciálny prístroj na vyhľadávanie zasypaných – Recco a o súčinnosť boli požiadaní aj poľskí kolegovia TOPR, ktorí vrtuľníkom TOPR dopravili zo Zakopaného na miesto nehody zariadenie na lokalizáciu telefónnych prístrojov spolu s dvoma horskými záchranármi TOPR. Do ich príletu sa podarilo nájsť jedného zo zasypaných, 46 – ročného skialpinistu, žiaľ lekár z posádky vrtuľníka mohol už len skonštatovať smrť. Druhého zo zasypaných sa nepodarilo zatiaľ vypátrať a záchranná akcia bola po zotmení prerušená, z dôvodu veľkého rizika pádu ďalších lavín a možnému ohrozeniu zasahujúcich záchranárov.

V pátraní sa bude pokračovať zajtra ráno aj v súčinnosti s Letkou Ministerstva vnútra SR.

Zdroj a foto: Horská záchranná služba

Pozri tiež

Nedeľa v Medenom hámri v znamení humoru

OZ ZA! Medený hámor v spolupráci s mestom Banská Bystrica pozýva 16. júna o 16:30 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *