Socha sediaceho dievčaťa prejde rekonštrukciou

Socha sediaceho dievčaťa na Ulici A. Dubčeka prejde vďaka žiarskej rodine rekonštrukciou. Socha bola roky v dezolátnom stave, čoskoro sa to však zmení.

Sochu dievčaťa z fontány na Ulici A. Dubčeka vytvorila známa sochárka Jarmila Podzimková Mráčková, ktorá je zároveň autorkou ďalších diel, ako napríklad Matka s dieťaťom v náručí v Ostrom Grúni, pamätníka k oslave SNP Zaťaté päste na Brode pri Horných Hámroch a mnohých ďalších.

Socha bola roky bez hlavy, pričom niektorí ľudia si mysleli, že ju zničili vandali. Zaujímavosťou je, že ju skrývala dôchodkyňa, ktorá nechcela, aby sa zničila. Keď ju v roku 2014 začali renovovať, prezradila, že ju má ona. Teraz však absolvuje svoju druhú rekonštrukciu, ktorú zaplatí rodina z nášho mesta, ktorá si neželá byť menovaná.

„Prostredníctvom sociálnych sietí sme sa obrátili aj na obyvateľov nášho mesta. Keďže nedisponujeme materiálmi ani dobovými fotografiami, ako vyzeralo toto dielo v pôvodnom stave a radi by sme tejto rodine vyšli v ústrety, požiadali sme obyvateľov, aby pozreli, či nemajú vo svojich vlastných archívoch fotografie so sochou dievčaťa v pôvodnom, kompletnom stave. Materiály by významne pomohli pri reštaurovaní diela,“ povedal Martin Baláž, vedúci kancelárie primátora mesta Žiar nad Hronom.

Pokiaľ vlastníte nejaké fotografie, môžete nám ich poslať v digitálnej podobe alebo doniesť osobne na mestský úrad, alebo do redakcie Mestských novín, kde ich zoskenujeme a poskytneme reštaurátorovi. Za akúkoľvek pomoc vám vopred ďakujeme.

Mesto ZH, (kh)

Pozri tiež

Cenu za teplo a elektrickú energiu neplatí len spotrebiteľ, ale aj životné prostredie

Od počiatkov priemyselnej éry budujeme siete a zariadenia, ktoré nám dodávajú energiu spaľovaním fosílnych palív. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *