Parkovanie v Brezne bude počas víkendov bezplatné

Dobrou správou je, že parkovanie na vyhradených miestach v Brezne bude bezplatné nielen počas nedele a sviatkov, ale aj v sobotu. Rozhodli o tom poslanci na stredajšom mestskom zastupiteľstve. Zmeny začnú platiť od 1. mája.

Počet áut v Brezne sa z roka na rok zvyšuje. Rast vozidiel na jednej strane svedčí o našej prosperite, zvyšuje náš životný komfort, ale na druhej strane prináša ekologické, urbanistické a dopravné výzvy.
Výška poplatku sa od vytvorenia novej parkovacej politiky v meste nemenila.
V Brezne je vytvorených 1372 vyhradených parkovacích miest a záujem obyvateľov o ne je veľký, najväčší pred bytovými domami. Ostatné druhy parkovania sa týkajú parkovania na platených parkovacích miestach, ktoré sú rozdelené na zóny A, B, C. Tu platí Abonentské parkovanie, Rezidentské parkovanie – podnikateľ, Parkovacia karta podnikateľa poskytujúceho ubytovacie služby.
Novú parkovaciu politiku v meste samospráva zaviedla v roku 2020. Zámer breznianskej radnice skvalitniť parkovanie v meste sa tak naplnil. Výška poplatku za parkovanie v jednotlivých zónach sa však odvtedy nemenila, k zmene dôjde až teraz od 1. mája. Jednoznačne určené podmienky pridelenia vyhradených parkovacích miest a rozčlenenie na zóny A, B, C, podľa dostupnosti do centra mesta a spôsob úhrady sú definované vo VZN o parkovaní motorových vozidiel a určení stanovíšť Taxi služby, ktorého dodatok a zmeny poslanci schválili na ostatnom mestskom zastupiteľstve.

Kde a koľko zaplatíte za parkovanie
– Parkovanie na vyhradených miestach bude bezplatné nielen počas nedele a sviatkov, ale po novom aj v sobotu.
– Cena za parkovanie v meste bude rovnaká, a to za prvú aj každú ďalšiu začatú hodinu 1 euro:
– V zóne A – na Námestí gen. M. R. Štefánika, severnej a južnej strane námestia bude poplatok 1 euro za parkovanie v čase od 6.00 do 18.00.
– V zóne B – na centrálnom parkovisko na Ulici Hradby od 0.00 do 24.00 bude rovnaký poplatok 1 euro. Prvých 10 minút od vstupu vozidla na parkovisko je bez úhrady, a to z dôvodu dovozu a odvozu pacientov k/od lekárovi cez centrálne parkovisko Hradby.
– V zóne C – ostatné ulice, poplatok 1 euro zaplatíte v čase od 6.00 do 18.00.
Cena za celoročné parkovacie karty
Parkovať na platených parkovacích miestach je možné počas celého víkendu. V zóne A to bude 500 eur, v zóne B 400 eur a v zóne C 300 eur.
Za rezidentskú kartu podnikateľa zaplatíte v zóne A 500 eur, v zóne B 400 eur a v zóne C 300 eur.
Parkovacia karta podnikateľa poskytujúceho ubytovacie služby vo všetkých tarifných pásmach bude stáť 500 eur.
Zastupiteľstvo schválilo aj ďalšie podmienky užívania verejného priestranstva
Poslanci schválili aj zmenu niektorých podmienok užívania verejného priestranstva.
– Na verejnom priestranstve už nebude možné parkovanie osobných motorových vozidiel s prívesným vozíkom, ktorých celková dĺžka prevyšuje 5,1 m.
– Na vyhradenom parkovacom mieste je možné zaparkovať len vozidlo, ku ktorému má žiadateľ vlastnícky alebo iný užívací vzťah k vozidlu (kópia technického preukazu).
– Mesto vo svojom územnom obvode rozšíri lokality pre zriadenie trvalých stanovíšť taxislužby, a to o dve miesta na námestí.

Mesto BB, Monika Dolňanová, ilustr. foto: M. B.

Pozri tiež

Mestskí lesníci zasadia tento rok vyše 52-tisíc nových stromčekov

Lesy okolo Banskej Bystrice sú veľkou zásobárňou pitnej vody, nielen pre mesto, ale aj pre …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *