Žiadne iné zviera nedá človeku tak intenzívny pocit, keď ho stretne v prírode, ako naša najväčšia šelma – medveď hnedý. Človek sa pri ňom učí sebaovládaniu, aby zbytočne nespanikáril a zachoval rozvahu. Vlastné zážitky z pátrania po pobytových znakoch medveďov na Liptove odhalili Petrovi Mydliarovi fascinujúci medvedí svet a jeho tajomstvá.
Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja sa bude tento mesiac v rámci podujatia Príroda bez hraníc v Tihányiovskom kaštieli venovať vysoko aktuálnej téme. Spolu s amatérskym stopárom medveďov Petrom Mydliarom sprostredkujú návštevníkom skúsenosti z priamych stretnutí a poznatky o našej najväčšej šelme už 12.7.2022 o 17.00 hod.
„Mapovanie medvedej aktivity u mňa začalo zhruba v druhej polovici roku 2018, odkedy postupne získavam poznatky o medveďoch – hlavne pomocou toho, čo sám vidím v prírode, no cenné sú pre mňa aj poznatky ľudí, ktorí prírodu navštevujú často – ochranári, poľovníci, lesníci, fotografovia, ľudia žijúci v bezprostrednom okolí hôr“, hovorí Peter Mydliar.
Medveď je z medzinárodného pohľadu vzácny a vyhynutím ohrozený živočích, a preto je aj v legislatíve Európskej únie zaradený medzi prísne chránené druhy. Chráni ho aj Bernská konvencia. Na Slovensku je medveď zaradený medzi chránené druhy živočíchov so stanovenou vysokou spoločenskou hodnotou a to podľa zákona o ochrane prírody a krajiny. Je ho zakázané chytať, zraňovať alebo usmrtiť.
„V súvislosti s opakovanými prípadmi stretov človeka s medveďom, ku ktorým dochádza čoraz častejšie v intravilánoch miest a obcí v rôznych oblastiach na Slovensku, sme sa rozhodli do nášho cyklu prednášok o prírode zaradiť aj takúto vysoko aktuálnu tému. Téma prednášky sa bude okrem rozprávania dotýkať aj rád čo robiť, keď stretnete na prechádzke v lese medveďa. Pán Mydliar svoje zážitky sprostredkuje aj prostredníctvom fascinujúcich záberov týchto zvierat z fotopascí. Veríme, že v tomto období bude téma pre návštevníkov obohacujúca a poučná “, dopĺňa Lucia Hrčková, múzejná pedagogička Stredoslovenského múzea.
Ľudia svojou činnosťou množstvo zdrojov potrebných pre medveďa hnedého neustále navyšujú, napríklad pestovaním vysoko energetických potravín, ako je kukurica či repka olejná a to hneď za hranicou chránených oblastí a parkov. Keď sa k tomu pridajú nezabezpečené kontajnerové stojiská či prikrmovanie medveďov ľuďmi, majú medvede dostatok zdrojov potravy. To jedincom dovoľuje vzájomne sa tolerovať, bez nutnosti bojovať o potravinové zdroje či vyvádzať medvediciam viac mláďat než v minulosti. Aj napriek tomu z hľadiska genetickej variability má v súčasnosti medveď hnedý na Slovensku ideálnu početnosť.
„Medveď ma zaujíma aj z historického hľadiska – koľko ich bolo na našom území pred niekoľkými storočiami, aký bol vzťah ľudí k nim v priebehu ľudskej histórie v rôznych časových obdobiach. V neposlednom rade ma zaujíma aj spolužitie medveďa a človeka v bežnom živote, keďže je dôležité, aby to bol vzťah založený na rovnováhe“, konštatuje Peter Mydliar amatérsky stopár medveďov.
Podujatie Príroda bez hraníc bude mať aj svoje augustové pokračovanie. Peter Bačkor nám vo svojej prednáške Zo života okrídlených cicavcov priblíži netopierí život, 02.08.2022 o 17.00 hod. v Tihányiovskom kaštieli.
SSM, Dana Kurtíková