Zastihla vás búrka alebo divoká zver? Takto sa treba zachovať v nebezpečných situáciách

Turistike dávame v lete zdar oveľa viac ako v zime, no mali by sme myslieť nielen na pitný režim, ale aj na bezpečnosť.

Vybrať sa počas prázdnin alebo voľných dní do prírody je ten najlepší liek, ktorý si môžeme naordinovať sami. Čistý vzduch, pohyb a sústredená myseľ priaznivo pôsobia na telo aj ducha, čo má často psychohygienické účinky. Napriek tomu nesmieme zabúdať na pravidlá a najmä bezpečnosť pohybu. Nech sme už akokoľvek skúsení a ostrieľaní, vždy sa môže prihodiť niečo, na čo ani nepomyslíme.

Ako prvý bod by mali všetci turisti myslieť najmä na sledovanie predpovede počasia. Treba sa zamerať nielen na aktuálny stav, ale aj na vývoj dopredu a dokázať zhodnotiť, či je bezpečné do prírody vyraziť. Ak áno, treba si premyslieť, v akom čase, prípadne, ako dlho by turistika mala trvať a kedy je predpokladaný návrat. Zvyčajne sa odporúča vyraziť čo najskôr ráno, nakoľko je najmä vyššie v horách počasie napoludnie a poobede nevyspytateľné a rýchlo sa mení.

Ako uvádza Alena Krčová, vedúca oddelenia komunikácie a marketingu a hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky, dôležité je precízne plánovať túry na hrebene hôr s ohľadom na počasie a nepreceňovať vlastné schopnosti: „V prípade blížiacej sa búrky by sme nemali zostávať v blízkosti kovových premetov – napríklad kovových krížov, reťazí alebo stupačiek, ktoré za normálneho počasia slúžia ako bezpečnostný prvok. V búrke môžu priťahovať blesky, je potrebné sa od nich vzdialiť. Počas búrky nenosíme nič na pleci a nad sebou – udicu, náradie alebo dáždnik, ideálne je takéto predmety nechať na mieste a potom sa po ne po búrke vrátiť. Netreba zostávať ako najvyšší objekt na holých mokrých skalách, ale pomalou šúchavou chôdzou sa snažiť dostať mimo mokrých skál. „Neschovávať sa pod individuálne stojaci strom, nie je to bezpečný úkryt – treba odísť od stromu aspoň 10 metrov, čupnúť si so spojenými nohami a so sklonenou hlavou prečkať búrku. Počas búrky nesmieme ostávať ani na okraji lesa, v strede je les bezpečnejší (aj v nižšom lesnom poraste, ktorý je od človeka trošku vyšší). Do bezpečia nebežíme, presúvame sa pomalou šúchavou chôdzou. A samozrejme platí i to, že počas blížiacej sa búrky ani počas nej sa nekúpeme na otvorených vodných plochách a ak sme najvyšším objektom ani netelefonujeme,“ zdôrazňuje.

Okrem búrky nás však môže v prírode prekvapiť aj iná situácia – stret s divokou zverou. Tá je zvyčajne plachá, no pokiaľ sa cíti ohrozená, je vyrušená, resp. vyplašená, môže zareagovať aj inak ako útekom. V prvom rade by sme mali dokázať udržať čistú a chladnú hlavu.

A práve rozvaha je na prvom mieste. Pokiaľ sa do prírody chystáte so psom, jednoznačne ho treba mať na vodítku, nakoľko zabehnutie môže mať, žiaľ, aj fatálne následky.

Zásahový tím pre medveďa hnedého uvádza niekoľko rád, čo robiť v prípade výskytu medveďa hnedého. Ak je medveď spozorovaný mimo obývanej oblasti, v porastoch, lúkach, svahoch, turistických chodníkoch na väčšiu vzdialenosť, nie je nutná panika. Ak je správanie medveďa pasívne, je plachý, resp. sa postaví na zadné, môže byť prekvapený, môže naznačiť útok, ale ujde: „Treba nechať medveďovi priestor na útek, v kľude prehovoriť, chvíľu počkať a pokračovať v smere cesty. Hlasnejšie rozprávať, prípadne zapískať, zatlieskať. Zvážiť prípadný návrat trasou späť. Pozorovať svojej okolie, prípadne pozíciu medveďa. Neutekať.“

Ak je medveď spozorovaný mimo obývanej oblasti, v blízkosti sídiel, dobytka, včelínov, ovocných sadov, kempov, táborísk a podobne, pôsobí alebo už spôsobil škody, prípadne sa pravidelne vracia, netreba sa k nemu za žiadnych okolností približovať ani ho provokovať. Treba zvážiť prípadný návrat trasou späť, no zároveň byť ostražitý a pozorovať svojej okolie, prípadne pozíciu medveďa. Rovnako ako v prvom prípade je dôležité neutekať, no v tomto prípade sa odporúča kontaktovať správu Národného parku alebo Chránenej krajinnej oblasti.

Na Slovensku platí výzva, aby občania pri zaregistrovaní medveďov, ktorí sa vyskytujú blízko ľudských obydlí, danú situáciu ohlásili na linky tiesňového volania: 158 / 112 / 159 / alebo spomínaný Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR: +421 903 201 879. Ďalšie podrobnejšie informácie o tom, ako sa správať pri strete s medveďom, sú dostupné na webe.

Podobne ostražití by ste mali byť aj pri strete s diviakmi, jeleňmi či inou zverou. Tá je prirodzene plachá, takže dôležité je zvoliť radšej nechať zvieraťu či zvieratám priestor, postupne sa vzďaľovať pomalým ústup, neskôr sa hlasnejšie rozprávať a v prípade potreby zvoliť radšej ukončenie výletu a návrat rovnakou trasou.

TASR

 

Pozri tiež

Na Technickej univerzite vo Zvolene nájdu študenti nový priestor pre sebarozvoj

Úplne prvý Welcome Hub Banskobystrického kraja včera slávnostne otvorili na Technickej univerzite vo Zvolene. Slúžiť …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *