Ako napísať svoj blog

Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti a názory k rôznym témam. Stačí sa zaregistrovať, vyplniť svoj profil a pridať svoj prvý blog. Ako na to? Pozorne čítajte.

Na začiatok sa stotožnite s našim kódexom
Publikovanie vašich blogov na portáli priekopnik.sk je bezplatné nehonorované. Získavate ním iba priestor publikovať svoje názory a postoje k rôznym témam. Trváme na dodržiavaní základnej slušnosti, etiky a na dodržiavaní kódexu. Blogy môžete publikovať pod vlastným menom alebo prezývkou. Úplný kódex nájdete tu.

Registrujte sa
Odkaz na registráciu nájdete na podstránke priekopnik.sk/blog. Po registrácii a našom schválení vám príde potvrdzovací e-mail, bez ktorého nie je možné registráciu dokončiť. Heslo si volíte až po našom potvrdzovacom maily. AK vám mail nepríde, nezúfajte, môže sa stať, že sa ocitne v Spame z jednoduchého dôvodu – ide o automaticky generovanú správu.

Prihláste sa
Po úspešnej registrácii sa môžete prihlásiť. Blogy pridávate v zjednodušenej verzii systému WordPress. Po prihlásení sa vám zobrazí Nástenka s panelom s úvodnými informáciami. V ľavom menu vidíte kolónku blog, kde vidíte príspevky aj iných blogerov. Nemôžete ich upravovať, sú len náhľadové. Ďalšou časťou menu je položka Profil, kde vyplňujete povinné polia spomenuté v ďalšom odseku a upravujete si vzhľad vašej stránky. Poslednou možnosťou je políčko Pridať blog, ktorej sa budeme tiež venovať podrobnejšie. Odhlásenie zo systému vykonáte vpravo hore.

Povinnosť vyplniť si profil!
V kolónke Profil si vyplňte svoje celé meno a priezvisko a prezývku. V riadku “Pre návštevníkov zobrazovať meno” si vyberte, či chcete zobraziť celé meno a priezvisko alebo iba prezývku. Nižšie v profile je potrebné vyplniť kolónku „O sebe – životopis“, kde napíšete svoje jednoduché krátke predstavenie. Toto predstavenie sa nebude nikde zobrazovať, slúži na potreby našej identifikácie vás ako užívateľa. Upozornenie: V prípade nesplnenia podmienok – vyplnené celé meno a priezvisko a aspoň stručné vyplnenie životopisu, bude váš blog a užívateľské konto vymazané. Najskôr vás ale prostredníctvom e-mailu upozorníme, aby ste tieto nedostatky čo najskôr napravili.

Ako vytvoriť prvý blog
Otvorte blog prostredníctvom tlačítka „Pridať blog“. Svoje blogy môžete písať vo vizuálnom alebo v textovom html editore, odporúčame však ten vizuálny, ktorý sa podobá klasickému word dokumentu. Do horného riadku „Sem vložte nadpis“ napíšete nadpis. Do najväčšieho hlavného poľa vkladáte samotný text. V prípade, že nemáte zapnutú možnosť “Zapnúť panel nástrojov”, odporúčame tak urobiť, uľahčí vám to úpravu textu. Ak vkladáte do systému text napísaný vo worde, vkladajte ho cez tlačítko s písmenom T – “Vložiť ako text”. Vyhnete sa tak zbytočnému skrytému formátovaniu kopírovaného zo samotného textu. Chcete výraznejší text? V rozbaľovacom menu vyberte “Paragraf” a možnosti nadpis2 alebo nadpis3. Blog si pre istotu priebežne ukladajte tlačidlom “Uložiť koncept” v pravom paneli Publikovať. Získate tým istotu, že neprídete o už pripravený text. Tiež si koncept môžete uložiť aj na niekoľko dní o potom sa k nemu iba vrátiť. Koncept je neverejný a prístupný len vám. Keď ste rozhodnutí svoj blog vypustiť do sveta, vyberte ešte kategóriu Blog (je tam jediná, ale je potrebné ju vybrať) na pravej strane a pridajte obrázok.

Nezabudnite na obrázok
Keď už máme napísaný text blogu, môžeme samotný text doplniť fotkami. Najdôležitejší je profilový obrázok, ktorý sa zobrazí ako titulný obrázok článku, zobrazuje sa všetkým čitateľom pri náhľade článku na titulke a blogovej podstránke a tiež pri zdieľaní na sociálnch sieťach. Najskôr teda musíme myslieť na tento prezentačný obrázok. Každý blog ho musí mať. Nahráte ho cez možnosť vpravo “Nastaviť prezentačný obrázok”. Po rozkliknutí sa vám otvorí okno kam nahráte fotku. Fotka musí byť orientovaná na šírku, rozmery by nemali prekročiť  tisíc pixelov na šírku i výšku s max 250 kb. Systím si čiastočne upravuje veľkosť fotografií, ale nakoľko je v systéme mnoho fotiek, žiadame o ich úpravu na požadované parametre ešte pred samotným nahratím do systému. Na vloženie fotografií do obsahu využijeme tlačítko „Pridať súbor“ nachádzajúce sa nad editorom obsahu. Pri nahrávaní fotografie platia rovnaké pravidlá o veľkosti ako pri prezentačnej fotografii. Nahrávať môžete súčasne aj viac fotiek. Po ich načítaní vám zostávajú v okne označené a otvoria sa vám možnosti ich publikovania vpravo. V kolónke „Nastavenia zobrazenia príloh“ vyberieme možnosť zarovnania. Obrázok/obrázky sa vám vždy vložia tam, kde ste naposledy nechali umiestnený kurzor v texte. V „Nastavenia zobrazenia príloh“ nastavíte veľkosť súboru “Stredný“. Svoj výber potvrďte kliknutím na tlačidlo „Vložiť do príspevku“. Upozornenie: Do obsahu nahrávajte len vlastné fotografie, fotografie, na ktorých využitie máte súhlas alebo bezplatné fotografie s licenciou alebo fotografie z niektorej z bezplatných fotobánk. V prípade stiahnutia ľubovoľnej fotografie z Google alebo z iného webu sa môžete dopustiť zneužitia cudzieho duševného vlastníctva. Administrátori budú samozrejme na vaše príspevky dohliadať.V prípade otázok píšte na obcan@priekopnik.sk.

Odošlite blog
Po celej príprave blogu nezabudnite označiť v ponuke vpravo „Kategóriu“ Blog. Nakoniec stlačte možnosť „Odoslať na schválenie“. Po schválení administrátorom bude váš blog uverejnený.

Autor: