Iný pohľad na plánovanú športovú halu na Uhlisku

Mládežnícky olympijský festival je bezpochyby dobrá myšlienka. A tiež jednoznačne súhlasím aj s tým, že mesto Banská Bystrica potrebuje viac ako nutne multifunkčnú športovú halu pre väčší počet návštevníkov. Veď je to všetko pravda.

Vzhľadom na aktuálne dianie si však myslím, že o týchto dobrých a potrebných záležitostiach sa žiaľ nerozhoduje po dlhodobej predchádzajúcej strategickej príprave. Ale skôr nárazovo, narýchlo a v tomto prípade aj v strese. Objaví sa určitá možnosť a už sa  ide tak povediac –  po nej. No a v takej atmosfére vznikajú aj rýchle riešenia, ktoré sa mi osobne nie vždy celkom vidia. Domnievam sa totiž, že sme určite mohli venovať dlhšiu diskusiu možnosti riešenia haly na inom mieste ako na voľnom parkovisku na Uhlisku. A to aj celkovo  mimo organizácie EYOF.

Napríklad v Kremničke (kvôli prítomnosti diaľnice, železnice a blízkosti letiska a štedrému disponibilnému priestoru pre výstavbu), alebo v bývalej Smrečine (ešte bližšie ako parkovisko na Mičinskej ceste), alebo podobne. Ešte je tu dokonca aj zámer zásadnej obnovy areálu a budov na Štiavničkách, je to síce Dukla, ale je to v meste, má to už svoje umiestnenie, históriu i potenciál. Nestálo by to za rokovanie s novým ministrom obrany? Aspoň v štádiu pokusu? Uhlisko je dopravne ťažko skúšaná mestská časť a mám obavu že ďalšia hala tomu asi nepomôže. A nejde len o parkovanie, ale aj o intenzitu dopravy. A to ešte aj v čase, kedy sa plánuje odstavenie mosta smerom k malej železničnej stanici, kvôli budovaniu parčíku…  Okrem toho, zamysleli sme sa skutočne prezieravo a perspektívne nad tým, že voľnú plochu, akou je parkovisko na Mičinskej ceste – v blízkosti centra mesta z najrôznejších dôvodov možno ani netreba za každú cenu zastavať? Že sa môže zísť pri napr. neplánovaných mimoriadnych situáciách? Alebo do budúcna pri možno životne dôležitejšej inej investícii? Nevytrhla nám náhodou tŕň z päty keď bolo treba dočasnú autobusovú stanicu? No a pri ambícii organizovať EYOF 2021 v našom meste by asi určite viac pokoja a poriadku do témy vnieslo, ak by sme to realizovali v čase po postupnom a prirodzenom vybudovaní a rozvinutí všetkých potrebných predpokladov a možností. To by síce trvalo pekných pár rokov viac (ako do 2021), ale myslím si, že by to určite nebolo od veci.

A možno by sme v takom prípade nemuseli improvizačne hľadať možnosti v súčinnosti s viacerými ďalšími mestami a spravili by sme všetko naraz tu, u nás a riadne. A istotne by bolo aj viac času na zváženie umiestnenia haly. Budovanie a prevádzka takého zariadenia totiž bude mať zásadný vplyv na mesto i jeho obyvateľov po stránke urbanistickej, sociálnej i ekonomickej. Navyše, ak je pravdou, že sa do organizácie festivalu aj tak nestihne vybudovať, tak som jednoznačne za to, aby sme sa o jej umiestnení ešte porozprávali a nezavrhovali aj iné varianty iba preto, že nie sú také priame a jednoducho po ruke ako parkovisko na Mičinskej ceste. Určite nie som proti EYOF ani proti hale. Rozhodne, napokon tak ako vždy a je to tak aj správne –  väčšina v Mestskom zastupiteľstve. Taká je demokracia. Sám budem rád, ak budem môcť prispieť v prípade akéhokoľvek riešenia k tomu, aby všetko dobre dopadlo, pretože mi na našom meste záleží. Preto aj týchto pár riadkov, ktoré sú chcú byť polemikou v záujme veci, určite nie zatvrdilým nesúhlasom.

Marcel Pecník, ilustr. foto mesto BB
Marcel Pecník

Autor:

Pozri tiež

Na Technickej univerzite vo Zvolene nájdu študenti nový priestor pre sebarozvoj

Úplne prvý Welcome Hub Banskobystrického kraja včera slávnostne otvorili na Technickej univerzite vo Zvolene. Slúžiť …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *