Šport ako životný štýl si pestujeme už v detstve….

BLOG

Športovať som začala už ako dieťa v malom mestečku na Orave. V Dolnom Kubíne som mala skvelé podmienky pre môj zdravý rozvoj v športe. Športová trieda zo zameraním na atletiku a bežecké lyžovanie mi umožnili sa všeobecne pohybovo rozvíjať. Ako dieťa som si to nikdy neuvedomila, ale ako dospelák si uvedomujem aké som mala šťastie.  Skvelé tréningové podmienky, zážitky, ktoré sme mali na cestách po pretekoch, sústredeniach mi ostanú v pamäti  navždy. Hlavne tie potréningové huncúctva. Muselo sa počúvať, trénovať, ale nikto si nesťažoval .

Keď začalo výkonnostné športovanie na športovom gymnáziu, ale aj  boj s pubertou, boli stavy a otázky, prečo to robím, keď moji kamaráti sú na párty. Ale vyhraté preteky cez víkend mi neustále dávali chuť na sebe pracovať a stále sa zlepšovať. Cítila som, že by som si mohla splniť aj svoj sen…..byť na OH a uspieť. Cestovanie, úspechy, ale aj neúspechy ma posúvali stále vpred. Bolo aj obdobie, kedy som toho celého trénovania malá plné zuby a chuť už žiť obyčajným životom. Šport má však veľkú silu a vie vás naučiť veľa potrebného aj do toho normálneho života. Trpezlivosť, vytrvalosť ma nakoniec priviedli až na OH. Po OH v roku 1994 som si myslela, že ešte rok-dva pošportujem a končím so športom. Opak bol pravdou a pri vrcholovom športe som ostala ešte ďalších 16.rokov.

A som pri športe stále. Momentálne som ako kondičná trénerka vo VŠC Dukla Banská Bystrica a zároveň som trénerkou v AK BCF Dukla Banská Bystrica. Veková rozmanitosť, ale aj rozmanitosť športov pri ktorých sa pohybujem, individualita športovcov ma neustále posúvajú vpred v mojej práci a ja som vďačná, že môžem robiť robotu, ktorá  je mi koníčkom.

Moje skúsenosti, ktoré som nadobudla v športe, ale aj  na vysokej škole by som aj naďalej rada posúvala mladej generácii, ale aj tej skúsenejšej.  Záleží mi na tom, aby mládež zdravo športovala. Zdravé športovanie nám zároveň zabezpečí skvelú budúcnosť   športu na Slovensku.

 

Autor: Martina Halinárová

Volám sa Martina Halinárová – Jašicová, narodila som sa 22.4.1973 v Námestove. Žijem aj so svojim synom v Banskej Bystrici. Detstvo som prežila v Dolnom Kubíne. Do BB som prišla študovať na športové gymnáziu. Po maturite som sa rozhodovala, čo s mojím ďalším životom, kam ho nasmerovať. Opäť to vyhral šport - biatlon, ktorému som sa venovala 18. rokov vrcholovo vo VŠC Dukla Banská Bystrica. Dosiahla som pre seba, ale aj pre Slovensko niekoľko úspechov na svetovej a európskej úrovni. Bola som účastníčkou 5-tich zimných OH. Popri športovej kariére som vyštudovala Pedagogickú fakultu v Banskej Bystrici aj so zameraním TV. Po ukončení športovej kariéry mi nebol a nie je ľahostajný mládežnícky šport a celkové smerovanie športu na Slovensku. Nebála som sa nikdy prezentovať svoj názor na verejnosti, ale zároveň som sa vždy snažila vysvetliť a praktizovať moje myšlienky. Momentálne pôsobím vo VŠC Dukla BB ako kondičná trénerka, ale zároveň spolupracujem aj s AK BCF Dukla Banská Bystrica.

Pozri tiež

Takéto kúsky len tak neuvidíte: Parkouristi chystajú v Bystrici veľký COMEBACK

Mesto pod Urpínom už po desiatykrát rozskáču parkouristi. Tešiť sa môžete na atraktívnych hostí aj …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *