Erika Karová: Stop hazardu v Banskej Bystrici

BLOG

Niečo cez cca 400 000 eur, ktoré hazard prináša ročne do mestskej kasy je podľa niektorých veľkým prínosom. Samozrejme tento názor zdieľajú najmä ľudia, ktorí z toho prosperujú a zákaz hazardu v meste, kde sa hovorí „Za živa v Bystrici, po smrti v nebi“, by im stopol prísun peňazí z ľudského nešťastia. Niektorí ľudia podľahnú alkoholu, fajčeniu či dokonca drogám. Boj s každou závislosťou je beh na dlhé trate a nie je ľahké vyhrať ho. Začína to jednou cigaretkou, jedným poldecákom, jednou „dávkou“, jednou mincou. A následky nikto nerieši, kompetentní sa pod tlakom snažia prižmúriť oči a odvolávajú sa na rôzne zákony, obhajujú sa argumentami, ktoré s problematikou nesúvisia. Hazardné hry nenarušujú verejný poriadok, to je fakt, ktorý sa zbytočne rozoberal aj na MsZ v Banskej Bystrici. Mestská polícia beztak nemá povolenie vstupovať do herní a podobných prevádzok. Môžu prísť až vtedy, keď sa narušuje spomínaný verejný poriadok napríklad výtržnosťami, poškodzovaním majetku a podobne. To však nie je podstatou problému. Mesto, v ktorom primátor vyhlasuje, že bude načúvať tomu, čo si obyvatelia želajú, mesto, v ktorom sa mnohé pohlo vpred a kde majú ľudia po dlhom čase k sebe opäť o čosi bližšie, by nemalo mať len krajšie a obnovené fontány, autobusovú stanicu, najkrajšie námestie na Slovensku, najlepších športovcov a fungujúce, rozvíjajúce sa komunity, transparentnú samosprávu a bohatý, hodnotný kultúrny život, rozvíjajúci sa cestovný ruch, zlepšovanie dopravných riešení a mnoho ďalšieho, ale aj spokojných obyvateľov a šťastné rodiny.

Zákaz hazardu v Banskej Bystrici by znamenal mínus cca 400 000 eur do mestskej kasy. „Hráči“, medzi ktorými sú otcovia, živitelia rodín, ale aj matky, starí rodičia, ktorí do herne idú rovno z pošty, kde si prevezmú mizerný dôchodok, nechajú v herniach však omnoho viac – na hazarde v Banskej Bystrici stratia Banskobystričania (mnohí z nich si neuvedomujú, že sú závislí) ročne sumu, ktorú si bežný smrteľník nedokáže ani predstaviť. Ak by peniaze, ktoré Banskobystričania prehrajú a dobrovoľne odovzdajú majiteľom herní, minuli na iné účely, malo by to v konečnom dôsledku oveľa väčší prínos pre celé mesto. A nielen finančný, mali by sme oveľa viac šťastnejších a spokojnejších obyvateľov Banskej Bystrice.

Veľa ľudí to skúsilo a ak sa niekomu podarilo vyhrať, chcel vyhrať aj ďalší raz. Vidina ľahko zarobených peňazí sa rýchlo zmenila na nočnú moru, keď sa vyhrávať nedarilo a v snahe dostať peniaze naspäť chlapi míňali stále viac a viac. Prípadne si požičiavali peniaze od úžerníkov a až vtedy, keď sa to nepodarilo vrátiť začali obrovské problémy. Báli sa, čo povie doma žena, veď musia doniesť aspoň to, čo zarobili… A často sa stalo, že nedoniesli domov nič. Začali sa hádky, finančné problémy, rozpad rodiny a keď už sa ľudia dostali do neriešiteľnej situácie. Taká je realita hazardu, taká je pravda, ktorá sa zaobaľuje do desiatok zákonov a nariadení, ktoré potom kompetentní pod tlakom prezentujú ako dostatočné „opatrenia“ a že hazard je pod kontrolou. Áno, je pod kontrolou, pod kontrolou tých, ktorí z neho prosperujú.

Chceme lepšiu Banskú Bystricu? Ja osobne áno a viem, že nie som sama, napriek tomu, že sa nájdu aj takí, ktorým hazard v našom meste vyhovuje. No pamätajte a zamyslite sa nad tým, kto môže byť proti tomu, aby sa hazard zakázal? Proti petícii a všetkým aktivitám smerujúcim k zákazu hazardu v našom meste vystúpia len tí, ktorí majú z neho osobný prospech. Niektorí priamo a niektorí podlo, schovaní za niekoho iného, nechajú si napísať PR článok.

Banská Bystrica je krásne mesto, kde spolu žijeme, mesto, na ktoré po rokoch začíname byť opäť hrdí a mesto, ktoré milujeme. Chceme, aby sme boli ešte lepším mestom, chceme Banskú Bystricu bez hazardu. Tak neváhajte a pridajte sa. Spolu dosiahneme aj zdanlivo nemožné.

My tu hazard nechceme, chceme, aby rodiny v Banskej Bystrici boli šťastné.

www.a-n.sk

Autor:

Volám sa Erika Karová. Žijem v Banskej Bystrici, spolu so svojou rodinou, manželom a dvoma deťmi. Mám tu množstvo priateľov a známych. Momentálne pôsobím aj ako poslankyňa MsZ v Banskej Bystrici. V živote som nedostala nič zadarmo. Spolu s mojím manželom sa nám podarilo naplniť svoje ciele a založiť vlastnú a môžem povedať, že teraz už úspešnú spoločnosť, ktorá patrí k najväčším energetickým spoločnostiam na trhu. Práca ktorú robím ma napĺňa a prináša do môjho života radosť. Čo ma ale trápi, je systém fungovania mesta, či samosprávy a chcem zmenu. Neriešia sa problémy obyvateľov ako by mali, nefunguje transparentné prideľovanie dotácií na podujatia v našom kraji, organizuje sa málo akcií pre deti, seniorov a ľudí v núdzi. Okrajové časti mesta a obce sa neriešia, alebo riešia len minimálne. Viem o čom píšem. Aktívne sa totiž zapájam, organizujem a podporujem športové a kultúrne podujatia a charitatívne projekty.

Pozri tiež

Aktivisti vítajú novelu zákona o hazardných hrách, odmietajú však zákazy 

Na potrebe dialógu všetkých zainteresovaných strán, regulácii a odmietnutí zákazov sa zhodli účastníci bratislavskej konferencie …

4 komentáre

 1. Martin

  Súhlasím! Všimli ste si to „Las Vegas“ na Hornej? Nad Priorom je asi 7 herní, jedna vedľa druhej – katastrofa. Ak by to bol výpadok 400.000€ na daniach pre mesto, tak koľko peňazí tam teda tí chudáci nahádžu že sa im to oplatí prevádzkovať?

 2. Martin Baník

  Súhlasím s textom, ktorý hodnotí hazard a jeho dopad na komunitu v meste. Sú tu 2 roviny, ktoré to môžu zmeniť. Prvá je samosprávna, kde by ich zrušenie mohlo zabezpečiť len platné referendum. Ruku na srdce, je to nereálne…. Druhá poloha, to je prenesený výkon štátnej správy, teda aký-taký dohľad nad hazardom z mestského úradu. Bohužiaľ musím konštatovať, že ani to nefunguje. Mám oprávnené podozrenie, že tu sme klamaní. Jeden príklad. Keď vznikla herňa na Kyjevskom námestí, teda cca 200m od školy, hneď pri pošte a úplne v centre sídliska Fončorda, tak sme dostali z MsÚ odpoveď, že sa koná v zmysle zákona a memoranda medzi MFSR a Asociáciou, ktorej presný názov nie je dôležitý, ale tá združuje dôležitých hráčov, ktorí vlastnia herne. Takže odpoveďou bolo, že dôjde len k presťahovaniu herne z Mládežníckej ulice na už spomínané námestie. Pravda? Fungujú obe a bez akéhokoľvek problému. A čo mňa najviac zarmútilo? Poslanci mlčia, téma zložitá? Môžem si len domyslieť, že mlčanie je prejavom taktického súhlasu, resp. nezáujmu. No a fakt, že v MsZ sedí a mlčí primár psychiatrie, ktorý je štátnym expertom na hazard, tak tomu už vôbec nerozumiem. V platnosti je nový zákon, uvidíme ako zafunguje v našom meste…. Záverom jedna pozvánka….prejdite sa Hornou ulicou a spočítajte herne, zostanete minimálne zaskočení. Vážená pani Kárová, začínate komunálnu kampaň zostra a dosť zavčasu. Keď som uvidel Váš bilbord, hneď som mal otázku – Ako to chcete dosiahnuť?

 3. Pali

  400 000 eur je velka suma a zaujimalo by ma odkial by ste ju zobrali, kedze v mestskej kase bude chybat urcite. To co pisete o rozvratenych rodinach, tak presne to iste robi aj alkohol a doteraz ho nikto nezakazal. Kazdy ma svoj rozum, slobodnu volu a moze sa sam ozhodnut, tak preco by sme mali pristupovat k nejakym nezmyselnym zakazom?

 4. Tibor

  Mali by sa riesit ine problemy v BB a nie nejake zakazy, ktore absolutne nic neriesia. To ci si ide niekto zahrat je jeho vec a moze sa rozhodnut sam. Zakazete herne, tak budu hrat online, kde nie je absolutne ziadna regulacia.
  Taktiez by ma zaujimalo odkial chcte zobrat 400 000 , ktore budu samozrejme chybat? Snad to nedate zo svojho vrecka. Opat na to doplatia obyvatelia, lebo pojdu vyssie dane, ktore su uz teraz dost vysoke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *