Bojnický zámok sa odel do vianočného šatu, návštevníkov sprevádzajú kasteláni

Priestory Bojnického zámku sa aj počas tohtoročného adventu zaplnili vôňou ihličia a leskom vianočných ozdôb. Slovenské národné múzeum (SNM) – Múzeum Bojnice pre domácich i zahraničných návštevníkov pripravilo už tradične sviatočné prehliadky, tie sa začali dnes príchodom svätého Mikuláša a potrvajú do 8. januára 2017.

„Počas prehliadky zámku si môžu návštevníci prezrieť takmer 30 vianočných stromčekov, čakajú tu na nich ukážky stolovania, vianočné dekorácie, ale aj milé drobné scénky a, samozrejme, aj príchod Mikuláša, ktorý rozdáva deťom sladké prekvapenie. Tento rok návštevníkov zámkom sprevádza kastelán alebo kastelánka a spoločnosť im robia aj nezbední čerti a milí anjelici,“ povedala kultúrno-propagačná manažérka SNM – Múzea Bojnice Petra Gordíková.

Mikuláš čakáva na malých i veľkých návštevníkov pravidelne v Huňadyho sále.

„Nosím im darčeky, aj včera celý večer som chodil, deti sú veľmi dobré, no hlavne tie menšie. Tie väčšie už viac by si žiadali, no a viac potrebujú,“ priblížil svätý Mikuláš, ktorý podľa svojich slov potrebuje kondíciu, lebo tento rok je veľká zima a on musí veľa chodiť.

Okrem klasickej vianočnej výzdoby je zámok obohatený podľa Gordíkovej aj o dve zaujímavosti.

„Na záver prehliadkovej trasy v Stĺpovej sieni sú vystavené vianočné pohľadnice od návštevníkov zámku a od zberateľov. Ďalšou zaujímavosťou prehliadkovej trasy sú papierové skladané origami, ktoré sa nachádzajú v Orientálnom salóne. Je tam umiestnená tisícka papierových žeriavov, ktoré znamenajú šťastie. Každý, kto poskladá tisícku žeriavov počas života, tak sa mu údajne splní jeho najtajnejšie želanie. My sme ich dostali do daru od panej z Rakúska,“ dodala.

tasr

Pozri tiež

Bojnický zámok bude počas novembra a decembra otvorený dlhšie

Bojnický zámok bude pre návštevníkov otvorený o hodinu dlhšie. Slovenské národné múzeum (SNM)- Múzeum Bojnice tak …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *