Brezno už nikdy nebude ako predtým

Breznianske kasárne definitívne padli, nad nezmyselnosťou ďalšieho obchodného centra v Brezne ľudia krútia hlavami.

Na mieste kde sa kedysi sánkovali všetky breznianske deti stojí Lidl, hneď vedľa neho je Kaufland a na druhej strane cesty stojí Tesco. O jednu ulicu ďalej stojí Billa a aby to nebolo málo, na mieste bývalej hasične vyrástlo OC Point. Zdá sa však, že Brezňania sú bohatí a nemajú kde míňať svoje peniaze, veď aj práce je tu neúrekom. A tak je potrebné ďalšie obchodné centrum. Budovy kasární, ktoré sa dali využiť mnohými spôsobmi sú minulosťou. Celý areál bol predaný za tretinovú cenu a čo nevidieť úplne zmení svoju podobu. Či okrem obchodného centra pribudnú aj obytné domy, alebo niečo iné je otázkou budúcnosti.

Ľudia nechápu a ak nenadávajú, tak len krútia hlavami. Mnohí by si vedeli predstaviť v budovách nové bývanie, či využitie budov pre administratívne účely. Je neskoro. Chlapi, ktorí si tu odkrútili vojenčinu môžu už len spomínať. Stretli sme aj dvoch pánov z východného Slovenska, ktorí momentálne pracujú blízko Brezna a išli popri areáli kasární.

„Nie som z tohto mesta, ale bol som tu na vojne. Že idú toto zbúrať, za to sa môže mesto hanbiť.“

povedal jeden z nich a odpľul si smerom k miestu, kde ešte pred pár mesiacmi stála niekdajšia pýcha a neodmysliteľná súčasť mesta.

„Brezno už nikdy nebude Breznom, je to akoby ste mu odtrhli časť tela.“

pridala sa pani, ktorá išla z nemocnice spolu so svojou matkou. Tiež nesúhlasí s tým, čo sa stalo a nerozumie prečo mesto budovy neodkúpilo a nezachránilo. Na mieste, kde kedysi pochodovali stovky vojakov vyrastie jednopodlažné obchodné centrum. Firma, ktorá vlastní pozemok, predáva iné časti areálu na individuálnu bytovú výstavbu. V roku 2013 ohodnotil znalec kasárne na 4 160 000 eur. Nikto vraj nemal záujem a tak cena padla na polovicu a nakoniec až na smiešnych 1 248 000 eur. Spomedzi troch záujemcov najvyššiu ponuku dala Žilinská firma, ktorá kasárne získala za 1 305 000 eur.

Momentálne sa pozemky cez realitnú agentúru predávajú po 85€ za meter štvorcový.

Keď sa povie Brezno

Každý kto ho pozná si automaticky predstaví veľkú zvonicu na námestí, nemocnicu na kopci, Mostáreň a kasárne. Samozrejme každý ešte na niečo navyše, ale už nikdy to nebude mesto, ako ho majú v srdci mnohí rodáci. Z kasárňami odchádza aj kus duše mesta. Ľudia z Brezna celé životy tvrdo pracovali, sú skromní. Ale tento kraj je v mnohom výnimočný, veď aj Kristína spieva o tom, kde sú najkrajšie stromy. Tie na Horehroní a možno to boli aj tie, ktoré vyrúbali práve pri kasárňach.

Ak niečo v Brezne chýbalo, určite to nebolo nákupné centrum. Ako by ste využili kasárne vy?

mp

Pozri tiež

Foto: Fialový koberec kvetov ako z rozprávky

Každú jar sa lúka pri obci Bujakovo, neďaleko Brezna, premení na krásny fialový koberec. Obraz, …

Jeden komentár

  1. Jednnoznacne nove bývanie hlavne pre rodiny ktoré si nemôžu dovoliť platiť vysoký najom pre začínajúce rodiny pre ľudí s minimálnym prijimom. Radšej dať nižší najom aby si ho mohol každý dovoliť ako zbytočne vysoké najjmy a ludia ich neplatia pretože bohužiaľ nato nemaju vybudovať niečo potrebné a nie zase nakupne centrum . Načo ???Ľudia tu nemajú z čoho žiť ale určite pôjdu do nákupného centra minút posledné peniaze. Alebo útulok tulacik potrebuje viacej miesta keby sa len dáka časť vyhradiila pre tie zvieratká mali by väčší priestor výbeh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *