Bystričania majú po dnešnom zastupiteľstve pár dôvodov na radosť

Posledné predprázdninové zasadnutie mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici začalo niekoľkými návrhmi na doplnenie programu rokovania. Poďme sa teraz venovať tým najdôležitejším témam, ktorým sa dnes poslanci venovali.

Havarijný stav Serpentín si vyžiada neplánovanú investíciu

Prvou vážnou témou, o ktorej sme vás už informovali, bol havarijný stav Serpentín vedúcich od malej železničnej stanice na Urpín, spôsobený nedávnymi silnými vetrami, ktoré vyvrátili stromy. Primátor Ján Nosko navrhol presun prostriedkov z rezervného fondu na opravu zničeného zábradlia a poškodenej statiky oporných múrov a chodníkov. Sumu vyčíslil na takmer 40 000 eur vedúci Odboru rozvojových aktivít Maroš Hrádela. Poslanci tento návrh jednomyseľne schválili.

Dodatočne podporený ďalší projekt z participatívneho rozpočtu

V rámci prvej zmeny programového rozpočtu sa už tradične rozprúdila pomerne vášnivá poslanecká diskusia k téme participatívneho rozpočtu. Viceprimátor Jakub Gajdošík (SMER-SD, SNS, SDKÚ-DS) predložil návrh, aby aj projekt EKO (exteriérovej komunitnej obývačky) v Komunitnom centre Fončorda bol podporený dodatočne z rozpočtu mesta napriek tomu, že nezískal dostatočný počet hlasov. Poslanci schválili tento návrh opäť jednomyseľne a tak bude šiestym realizovaným projektom v tomto roku. Návrh Vladimíra Pirošíka (Banskobystrická alternatíva), aby bol podporený aj projekt Leto – kultúra pre ľudí, sa už s takým záujmom medzi poslancami nestretol. Väčšinový poslanecký klub SMER-SD, SNS, SDKÚ-DS sa zdržal hlasovania (s výnimkou poslanca Mičeva a viceprimátora Gajdošíka) a tak návrh nezískal dostatočnú podporu. Žeby predsa len išlo o tie politické tričká, či vládne vo väčšinovom klube, tak vzácna názorová zhoda?

Rekonštrukcia dvoch základných škôl za viac ako pol milióna eur

Poslanci mestského zastupiteľstva schválili aj dva projekty rekonštrukcie základných škôl a to na Bakossovej a Moskovskej ulici formou partnerstva s energetickou spoločnosťou STEFE. V prípade ZŠ Bakossova sa jedná o kompletnú výmenu energeticky a technicky nevyhovujúcich okien a dverí na celej budove v predpokladanej hodnote 400 000 eur a v prípade ZŠ Moskovská je to dokončenie výmeny okien na časti budovy za 150 000 eur. V oboch prípadoch má dôjsť aj k optimalizácii a vykurovacieho systému tak, aby došlo k maximálnej úspore prevádzkových nákladov. Náklady na rekonštrukciu bude mesto hradiť čiastočne prvou splátkou a následne po dobu desiatich rokov formou ušetrených nákladov na energie. Rekonštrukcie by mali prebehnúť v lete tak, aby sa žiaci mohli po prázdninách vrátiť už do zrekonštruovaných budov.

Témam sa budeme venovať podrobnejšie v ďalších článkoch. Najbližšie zasadnutie mestského zastupiteľstva sa uskutoční až po prázdninách, v utorok 22. septembra 2015.

(pef)

Pozri tiež

Martin Turčan: „Sme proti navrhovanému navýšeniu daní v meste, povieme vám aj prečo…“

Hovorí sa, že štátny rozpočet je zákonom roka a čísla v ňom veľa naznačia o tom, ako bude …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *