Čarovní fotografi z Horehronia

Krajinu lemujúcu brehy Hrona od Kráľovej hole až po Banskú Bystricu predstaví pripravovaná fotopublikácia. Medzi autormi budú aj fotografi z tejto najnavštevovanejšej slovenskej turistickej oblasti. Informovala o tom Andrea Farkašová. 

Nakoľko už realizátori knižnej edície Slovensko z neba vytvorili publikáciu o Horehroní netradičným pohľadom naň, čiže z oblakov, tentoraz sa rozhodli vytvoriť dielo, do ktorého sa môžu zapojiť aj ostatní horehronskí fotografi. Tým, že v tomto kraji žijú, poznajú ho do takej miery, že sa im daný objekt či prírodná scenéria ukáže v netradičnom a očarujúcom svetle. Takto zachytené zábery majú možnosť zviditeľniť v unikátnej pripravovanej publikácii Čarovné Horehronie.

Región s dychberúcou prírodnou krásou, bohatstvom kultúrnych pamiatok a historických pozoruhodností pozná snáď každý. Možnosti pre pešiu turistiku, cykloturistiku, lyžovanie, splavovanie, návštevy ľudovej architektúry, hradov či športových i kultúrnych udalostí využíva desaťtisíce návštevníkov počas celého roka. No preto, že sa v súčasnosti snaží ekonomicky postaviť v tejto kríze opäť na nohy, sa tím ľudí spojil a chce mu v tom pomôcť. Jednou z možností ako to dosiahnuť je podpora domáceho cestovného ruchu.

„Napomôcť tomu má aj naša nová publikácia Čarovné Horehronie, na ktorej aktívne pracujeme. Zapojili sme aj slovenských fotografov, ktorí „svoje“ Horehronie najlepšie poznajú a milujú. Milovníci kultúry, turistiky, športových aktivít si v nej určite nájdu inšpiráciu pre nejeden výlet,“

hovorí autor myšlienky a letecký fotograf Milan Paprčka.

Unikátne zábery

V knihe nebudú chýbať zábery na Heľpianske podolie, Brezniansku či Lopejskú kotlinu, ktoré obstavala reťaz skalnatých a hôľnych končiarov Nízkych Tatier. Malebné horehronské dedinky dýchajúce tradíciami a ľudovými zvykmi. Vodná nádrž Krpáčovo učupená v lesoch. Drevená architektúra v podobe rozprávkových chalúpok. A mnoho ďalšieho, čo horehronský región ponúka.

Pridaná hodnota

„Čarovné fotografie budú doplnené informačnými textami o mestách, obciach, pamiatkach, dôležitých vzdelávacích a kultúrnych inštitúciách, ale aj o významných podnikoch a spoločnostiach regiónu. Všetky články v knihe, ako aj popisy k fotografiám, sú okrem slovenčiny napísané aj v anglickom jazyku. Výsledkom bude reprezentatívna, informačne bohatá publikácia, ponúkajúca čitateľovi unikátny pohľad na ikonický slovenský región, akým je Čarovné Horehronie,“

spresňuje Adriana Drugová, spoluautorka knihy a manažérka projektu.

Podieľať sa môže aj široká verejnosť

Podľa slov Adriany Drugovej, ktorá je súčasťou tvorivého tímu a pohybuje sa priamo v regióne, je možné, aby sa na vytvorení ojedinelej publikácie spolupodieľali aj samosprávy, kultúrne inštitúcie či regionálne podniky.

„Budeme vďační za každý tip a podnetný nápad pre tvorbu tejto čarovnej publikácie. Týmto spôsobom dávame možnosť zviditeľniť sa a prezentovať svoju činnosť aj súkromným podnikateľom či rôznym inštitúciám.“ 

Kto má záujem, môže kontaktovať Adrianu Drugovú prostredníctvom emailu drugova@cbs.ska dať námet na jedinečné miesto či dôležitú ľudskú činnosť vo svojom okolí, ktorá stojí za upriamenie pozornosti.

zdroj: TS Andrea Farkašová, ilustračné foto: Ivan Mihaliska

Pozri tiež

TATRANSKÉ SÚSTREDENIE ADEPTOV ŠTARTU NA EYOF 2022

„V nedeľu 17. októbra sa zišla na Štrbskom Plese v hoteli Toliar tridsiatka nádejných atlétov ročníkov 2006 …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *