Celoslovenské ocenenie Senior friendly putuje do Banskej Bystrice

Aktívne starnutie naplnené pozitívnym prístupom k životu sa teší už aj na Slovensku čoraz väčšej popularite. Svedčia o tom mnohé podujatia, ktoré sa v rámci októbra – mesiaca úcty k starším – konali aj tento rok, a to v mestách po celom Slovensku.

Jedným z nich bol aj v poradí už tretí ročník udeľovania cien Senior friendly, ktorý sa konal 19.októbra v Bratislave. V rámci neho boli ocenené inštitúcie a jednotlivci, ktorí robia záslužné aktivity pre seniorov. V kategórii zdravotnícke zariadenia a občianske združenia bolo ocenené banskobystrické občianske združenie, Banskobystrický okrášľovací spolok (BBOS), a to za mimoriadne aktivity pre seniorov.

Banskobystrický okrášľovací spolok od svojho vzniku v roku 2012 aktívne zapája seniorov do dobrovoľníctva. Dôkazom sú mnohé realizované projekty, ktoré prepájajú generácie, alebo sú venované čisto seniorom.

„Medzi naše prvé lastovičky dobrovoľníctva so seniormi zaraďujeme dobrovoľnícke brigády, kedy sme s ich pomocou vyhľadali zanedbané zábradlia v meste a spoločne ich zbrúsili a namaľovali. To sa písal rok 2013 a bol to úplný začiatok,“

povedala Diana Javorčíková, predsedníčka združenia.

Ako ďalej uviedla, veľkým krokom vpred v práci so seniormi, bolo spoznanie sa s pani Natáliou Ceglédyovou a pretavenie sna o bystrickej Športiáde seniorov do reality. Práve spomínaná Športiáda seniorov tento rok mala už svoj piaty ročník a Banská Bystrica sa stala hostiteľom aj jej celoslovenského kola.

„My dobrovoľníci z BBOS sa pri organizácii Športiády venujeme oblastiam, v ktorých seniori nie sú celkom doma. Ide napríklad o písanie grantových žiadostí, získanie sponzorov, cien, či mediálnu podporu. Som veľmi hrdá, že každoročne sa ako pomocní rozhodcovia Športiády zúčastňujú aj naši mladí sympatizanti, ktorí tak môžu zažiť na vlastnej koži, že venovať sa seniorom je veľmi fajn,“

doplnila Javorčíková.

Ďalšími dlhodobými projektami, ktorými BBOS venuje časť svojich aktivít seniorom, sú projekty Podaj ďalej a Najstarší najmladším. Ten prvý spomenutý beží aktuálne tento rok a prepája zručnosti troch generácií – seniorov, rodičov detí so zdravotným znevýhodnením a mládež.

„Podaj ďalej! je naša tohtoročná pýcha, náš kruh odovzdávania zručností medzi generáciami. Aby deti vedeli, ako sa zatĺka klinec, alebo ako sa pracuje so šijacím strojom, aby rodičia dlhodobo na opatrovateľských vedeli pracovať s modernými technológiami a mohli sa tak časom vrátiť do práce a aby seniori vedeli robiť so smartfónmi a komunikovať tak povedzme s vnúčatami v zahraničí. V rámci projektu sme sa tento rok učili štrikovať, opravovať závady v domácnosti, šiť tašky, piecť pečivo pre kupačov, vyrábať drevené lopáriky, ale absolvovali sme aj PC kurzy s odborníkom či kurz práce s dotykovým telefónom s generálnym riaditeľom O2, ktorý k nám sám ochotne prišiel dobrovoľníčiť“,

dodala. Na druhej strane projekt Najstarší najmladším spojil študentov Univerzity tretieho veku, odboru Výtvarná výchova v kreatívnej práci na detskom ihrisku. Vďaka ich snahe vznikla z bývalého nevyužitého pieskoviska krásna nová hracia plocha pre najmenších s mozaikou, ktorú vytvorili práve seniori.

„Medzi najčastejšie otázky v rámci dobrovoľníčenia so seniormi, patrí otázka – ako sa môžu seniori zapojiť do našich aktivít? Každý mesiac, vždy v tretí štvrtok v mesiaci o 18:00, sa stretávame v Národnom dome na podujatí Bystrická hodinka, ktoré je organizované pre širokú verejnosť a tam ma môžu záujemcovia o dobrovoľníctvo osloviť. Okrem toho sa pred každým projektom snažíme o jeho mediálnu podporu v miestnych novinách, či už tlačených alebo internetových. V neposednom rade sú krásnym komunikačným kanálom aj informácie od našich dlhoročných partnerov, ako Komunitné centrum Fončorda, kde sa aj konala väčšina aktivít projektu Podaj ďalej! a AkSen Banská Bystrica. No a verím, že dnes už aj seniori pracujú s počítačmi, takže na našich weboch www.bbos.skwww.bystrickahodinka.sk nájdu bližšie informácie. Budeme radi, keď nás nakontaktujú a niečo spolu vymyslíme,“

dodala Javorčíková.

TS : Diana Javorčíková, foto ilustr. redakčné

Pozri tiež

Horehronský expres hlási za prvý mesiac vypredané

Za prvý mesiac a pol historický Horehronský expres využilo vyše 900 cestujúcich. Historický vláčik premáva počas …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *