Celú knihu napísal na mobile

Uvažovali ste niekedy nad tým, ako by vyzeral svet, ak by ste v ňom zastavili čas? Ale čo ak by ste spolu s ním zastavili aj jedinú možnosť, ktorá by ho vrátila opäť do chodu?

Richard, hlavná postava knihy Zastavený čas, nemá ani poňatia, ako sa mu podarilo zastaviť čas a či vôbec nesie na tom všetkom nejakú zodpovednosť. Keď je však jediným, čo sa dokáže pohybovať a vidí všetok svet okolo seba stáť, vtáky vo vzduchu na rovnakom mieste, každý lístok na strome, ba aj prach v priestore pred ním, pochopí, ktorá boje. Neobyčajný a najmä netradičný príbeh vznikal rovnako netradične. Na mobile.

Zo sna do mobilu

Nápad na príbeh vznikol len náhodou. Z počiatku to bol krátky sen a situácia, ktorá tvorí úvod knihy. Moment v kúpeľni cudzieho domu, v ktorej sa hlavný hrdina ocitne počas svojich ciest. V kúpeľni, v ktorej nikdy pred tým nebol a svojim spôsobom v nej nie je ani teraz. Práve tu sa príbeh začína a čoskoro pokračuje vysvetlením, čo predchádzalo jeho ceste do tohto domu a kam mal namierené.

Celá knižka vznikala vďaka mobilu. Najskôr to bol sen, ktorý sa podobne, ako iné sny, veľmi rýchlo začal rozplývať. Tomáš, autor Zastaveného času, siahol po mobile počas rannej zápchy v dopravnej špičke. Zapísal si situáciu, ktorú si ešte pamätal a neustále prehrával v hlave. V priebehu týždňov k nej dopĺňal nápady a myšlienky a celé písanie sa už nedalo zastaviť. Dennodenný dopravný kolaps vždy priniesol časové voľno, počas ktorého by za bežných okolností sledoval pomaly plynúcu krajinu za oknom. Namiesto toho sa nápady na nové a nové situácie hrnuli až vznikol jeden veľký príbeh o mužovi, ktorý sa chopil príležitosti a vyrazil na šialenú cestu za pomstou, na ktorú by inak nikdy nenabral odvahu.

Inšpirácie prišli zo všadiaľ

Príbeh plný rôznych miest od severu Slovenska po hlavné mesto prichádzali v rôznom čase. Aj jednotlivé časti knižky boli písané v rôznych mesiacoch. Napriek tomu sa musel držať jediného jedného dňa, jedinej hodiny, minúty a sekundy, v ktorej sa nemení čas, ale iba priestor. Inšpirácie pre situácie v knižke prichádzali z rôznych miest. Z príbehov a osudov priateľov, rodiny, ba dokonca neraz dej ovplyvnil aj celkom cudzí rozhovor ľudí v mestskej hromadnej doprave.

Slovensko a najmä niektoré menej známe zaujímavé miesta na Slovensku sa v príbehu dostávajú do vedeckofantastického žánru. Inšpiráciou boli však hlavne miesta, ktoré Tomáš navštívil v posledných rokoch a dôverne ich pozná. Napriek tomu nechá svoju postavu stratiť a urobiť niekoľko chýb. Zažíva situácie, ktoré nemusia byť reálne, čím sa dobrodružný žáner stretáva so sci-fi žánrom. Veľa krát sa ale dané miesto spája aj v samotnej knihe s tým, čo v ňom naozaj je, alebo v minulosti bolo.

Richard je neustále v pohybe. Preto, že musí, ale aj preto, že nemá zmysel zostávať na jedinom mieste. Tým, že sa nemá s kým zhovárať a cíti že medzi šialenstvom a zdravým rozumom je veľmi tenká hranica, prevládajú jeho myšlienky a popis podivne fungujúceho sveta. Nie, knižka nakoniec nie je len o ňom. V prvom rade musí vyriešiť, ako z maléru von a dúfať, že to zaberie.

Predstav si, že zastavíš čas. Čo by si urobil ako prvé… a čo ako posledné?

Predstava zastaveného času už inšpirovala viacerých pisateľov poviedok a filmárov. Pokiaľ je ľudstvu známe, ešte nikdy sa nikomu nepodarilo zastaviť čas. Preto je ťažké vedieť, ako by svet v takom prípade vyzeral. Ale predsa len. Ak by sa čas zastavil, čo by si urobil ako prvé? S touto otázkou sa nikdy nepohrával ani hlavný hrdina knižnej novinky Zastavený čas, Richard. Z počiatku ako nápad po podivnom sne celá kniha vznikala na mobile. Tomáš Najt, autor príbehu, využil každú dopravnú zápchu, čakanie v radoch, alebo sedenie v čakárňach na napísanie ďalšej a ďalšej časti príbehu, ktorý od začiatku nezostáva na jedinom mieste. Zostáva v pohybe a čitateľa zoznamuje aj s menej známymi miestami Slovenska.

Zastavený čas

Richard mal celkom iné problémy, než uvažovať a veriť, že je niečo také možné. Keď sa však náhle ocitne ako jediný v pohybe, kým všetko okolo neho zastane, zistí, že je svedkom niečoho výnimočného. Niečoho, čo môže trvať celú večnosť, alebo naopak, zanikne už o 3, 2, 1…. nič. Richard začína chápať, že to celé nebude len tak. Z opusteného miesta na severe Slovenska sa vydáva na šialenú cestu po západnom Slovensku. Pokiaľ má mať zastavený čas zmysel, nájsť ho musí len na miestach, ktoré sa mu viažu s vlastnými nikdy nevyriešenými problémami.

Dosiaľ nevidený príbeh je na spôsobom Road Movie zrejme prvým Road Bookom u nás. Hlavný hrdina si vychutnáva fascinujúci svet a pohráva sa s vlastnosťami fyziky tak, ako vedec skúmajúci svoj nový objav. Nerobí to len zo zvedavosti. Túži sa tak vzdialiť tenkej hranici medzi šialenstvom a zdravým rozumom.

Zaujímavé pozadie, ktoré stojí za vznikom knihy

Rukopisy autori zväčša píšu na počítači. V minulosti na písacom stroji, či rukou. Tomáš Najt príbeh Zastavený čas napísal na netradičnom nástroji, ktorý sa aj jemu samotnému javil ako nemožný. Mobilný telefón s Androidom a slovenskou klávesnicou z počiatku poslúži na zapísanie si pomaly vyprchávajúceho sna. Keď sa však opakovane vracal k svojim zápiskom, postupne ho dopĺňal o nové a nové nápady. Pôvodný sen tak nakoniec tvorí len prvých niekoľko strán. Všetko ostatné vzniklo ako vysvetlenie deja pred tým a deja potom.

Podľa slov autora bolo to najhoršie na práci s mobilom kopírovanie veľkého textu a označovanie slov, či viet.

„Dokázal som prežiť, keď sa nikdy nenapísané slovíčka automaticky prepísali na iné. Síce len, ak nešlo o príliš starý text. Vrátiť sa k dávnejšie napísanej časti a nájsť nezmyselné slová niekedy znamenalo, že som musel celú vetu prepísať. Skrátka som si nepamätal, čo som tým myslel. Autocorrect niekedy prestrelil naozaj slušne. Po niekoľkých týždňoch vám písanie na mobile nebude pripadať až tak primitívne. Klávesnica bola schopná po čase prepisovať aj chybne napísané slová na správne. Dá sa povedať, že ona vycvičila mňa a ja ju,“ zaspomínal Tomáš, autor Zastaveného času.

Pre koho je zastavený čas určený?

Ktokoľvek, kto sa už pohrával s predstavou zastaveného času, dospel k názoru, že by v takom prípade mohol daný jav nejako využiť. Buď pre zábavu, vylúpiť banku a dopriať si trochu luxusu, alebo na vykonanie nejakej pomsty. Ideálne čo najoriginálnejšej.

„Pokúšal som sa priniesť reálny pohľad, čo sa môže odohrávať človeku v hlave, nad čím môže uvažovať, no stále aby si zachovával určité hranice,“ vysvetlil autor, hoci ako sám priznal, konal by zrejme trochu inak ako jeho postava.

Ideálny čitateľ tak bude fanúšik vedeckofantastickej literatúry, dobrodružného čítania, ale aj človek, ktorý má rád Slovensko a cestovanie po jeho zaujímavých miestach. Práve Slovensku tu svojim spôsobom zohráva skutočnú hlavnú úlohu v ktorej je Richard len ten šťastný, že ako jediného ho neuväznil čas.

V predaji od mája v každom dobrom kníhkupectve s ponukou elektronických kníh.

Zdroj a foto: TS Zastavený čas, Tomáš Najt

Pozri tiež

Pozvánka na prezentáciu knihy (ne)obyčajný život farára

Občianske združenie Society for Human Studies (Spoločnosť pre výskum človeka) v spolupráci s Fondom na podporu umenia …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *