Červený tulipán: Medzinárodný symbol parkinsonikov

Dnes 11.apríla si pripomíname Deň Parkinsonovej choroby.

Stalo sa tak na počesť dňa výročia narodenia britského lekára a chirurga Jamesa Parkinsona, ktorý chorobu prvýkrát opísal v roku 1817. Práve doktorovi Parkinsonovi venoval novo vyšľachtený kultivar tulipánu holandský záhradník, ktorý sám týmto ochorením trpel. Červený tulipán sa pred niekoľkými rokmi stal medzinárodným symbolom parkinsonikov. Prvýkrát ochorenie popísal v roku 1817 londýnsky praktický lekár James Parkinson (1755-1824), vo svojej práci o „trasľavej obrne“, kde presne opísal jej príznaky, a podľa ktorého bola choroba tiež pomenovaná. Muž, ktorého meno nesie, však počas svojho života slávny nebol. V archívoch sa nezachovala jediná jeho podobizeň.

Už v starých indických eposoch ( asi 2500 rokov p.n.l.) i v spisoch Hippokrata, Galena, DaVinciho a iných klasikov starovekej a stredovekej medicíny sú popísané niektoré príznaky, charakteristické pre Parkinsonovu chorobu. V roku 1867 Charcot a Ordenstein začali liečiť toto ochorenie extraktom z ľuľkovca zlomocného. Lewy v roku 1913 popísal v mozgoch pacientov, ktorý zomreli na Pch mikroskopické častice, ktoré dostali podľa neho pomenovanie Lewyho telieska. V roku 1961 sa ako prví Birkmayer a Barbeau pokúsili využiť v liečbe Parkinsonovej choroby chemickú látku L-Dopa, ktorá bola prvýkrát nasyntetizovaná Funkom už v roku 1911 a ktorá je dodnes “ zlatým štandardom“ v liečbe Pch.

Nedá sa mu nijako predchádzať, ani ho vyliečiť. Výrazne zasahuje do každodenného života a znižuje jeho kvalitu. Svetový deň venovaný tejto chorobe si pripomíname každoročne 11. apríla a to od roku 1997. GSK sa pri jeho príležitosti rozhodla podporiť pacientov v ich aktivitách a boji s ochorením. Táto choroba je na Slovensku druhým najčastejším neurodegeneratívnym ochorením. Podľa odhadov ňou trpí 10-15 000 Slovákov. Aj keď liečba dokáže spomaliť jej priebeh a zmierniť príznaky, v pokročilých štádiách môže toto ochorenie značne ovplyvniť kvalitu života pacientov a aj ich rodín.

Pacientov, ich rodinných príslušníkov, odborníkov a sympatizantov združuje na Slovensku občianske združenie Spoločnosť Parkinson Slovensko (SPS). Jeho cieľom je, aby sa ľudia stretávali v kluboch, aby si k sebe našli cestu, aby im stretnutia prinášali spokojnosť a radosť. SPS pri tom využíva pomoc lekárov, psychológov, fyzioterapeutov, logopédov a iných odborníkov. Organizuje aj rekondičné pobyty, kde sa stretnú ľudia s tými istými problémami, čo je pre pacientov mimoriadne prínosné. Pri príležitosti tohtoročného Svetového dňa Parkinsonovej choroby sa spoločnosť GSK rozhodla podporiť činnosť tohto občianskeho združenia, podporiť tak pacientov v ich každodennom boji s ochorením a pomôcť im zlepšiť kvalitu života. Aj touto formou chce GSK napĺňať svoje poslanie – pomáhať ľuďom prežiť život aktívnejšie, cítiť sa lepšie a žiť dlhšie.

er, foto tasr

 

Pozri tiež

ZVOLEN: Výstava Doživotie približuje ľudí, ktorí žijú s Parkinsonovou chorobou

Vo zvolenskej reštaurácii Hokejka otvorili v sobotu (11.4.), vo Svetový deň Parkinsonovej choroby, putovnú výstavu …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *