České filmy bojujú aj o slovenské ceny. Do konca týždňa ich môžete vidieť online

Internetový portál DAFilms.cz v spolupráci s Českou filmovou a televíznou akadémiou (ČFTA) pripravil unikátnu online akciu nazvanú Tváre Českého leva. V rámci nej si môžete pozrieť filmy, ktoré bojovali o prestížne ocenenia Český lev za rok 2018. Viaceré z nich sú česko-slovenskými koprodukciami a vďaka svojim kvalitám zabojujú aj o slovenské filmové ceny Slnko v sieti.

Vo výbere nechýbajú najväčší favoriti národných filmových cien v kategórii hraných filmov. Historická dráma Toman (réžia: Ondřej Trojan) dominuje nomináciám na Slnko v sieti, ktorých získala dohromady 14. V tesnom závese za ňou je road movie Tlmočník (réžia: Martin Šulík) s dvanástimi nomináciami. Spomedzi nominovaných filmov si budú môcť slovenskí diváci a diváčky pozrieť aj posledné celovečerné dielo legendárneho Jana Švankmajera, snímku Hmyz či snímku Jan Palach (réžia: Robert Sedláček) opisujúcu posledné dni života známeho študenta, ktorý tragicky ukončil svoj život. Tieto štyri filmy bojujú o Slnko v sieti v kategórii najlepších hraných filmov. Kolekciu hraných diel dopĺňajú historické drámy, ktoré bojovali o České levy – Hovory s TGM (réžia: Jakub Červenka) s oceňovaným Martinom Hubom v úlohe Tomáša Garriquea Masaryka a Zlatý podraz (réžia: Radim Špaček), doteraz neuvedený v našich kinách.

Dvojica dokumentárnych filmov bude na portáli DAFilms.cz sprístupnená v prípade registrácie dokonca zadarmo. Kontroverznej polovojenskej organizácii Slovenskí branci venuje pozornosť snímka Až přijde válka (réžia: Jan Gebert). Dokument Nič nebude ako predtým (réžia: Lukáš Kokeš, Klára Tasovská) sleduje životy teenagerov z českého mestečka Varnsdorf, ktorým sa vstup do dospelosti nespája s príliš lákavými víziami budúcnosti.

Rovnako bezplatne sú po registrovaní k dispozícii aj dve zo snímok nominovaných na českú Cenu Magnesia za najlepší študentský film. Cukr a sůl (réžia: Adam Martinec) zavedie divákov na stretnutie starých kamarátov, ktorí zisťujú, že máločo je tak, ako bývalo, a istoty im postupne miznú pod rukami. Vo filme Home Sleep Home (réžia: Adam Koloman Rybanský) sa dvaja krajania vyberú do zahraničia a ich cesta nastoľuje početné otázky, ktoré hýbu spoločenským životom v našich končinách.

Viaceré z filmov, ktoré si môžete pozrieť na portáli DAFilms.cz, súťažia o vašu priazeň aj v Diváckej cene Slnko v sieti, kde môžete okrem podpory obľúbenej snímky získať aj niektorú z hodnotných cien. Hlasovanie umožňuje stránka národnej filmovej ceny Slnko v sieti do 31. marca 2019. V rovnaký deň končí aj akcia Tváre Českého leva, v ktorej DAFilms.cz a ČFTA sprístupnila filmy na internete.

Zoznam filmov, ktoré DAFilms ponúka slovenským divákom nájdete tu: https://dafilms.cz/program/685-cesky-lev-2019-sk
Hrané filmy:
Hmyz (réžia: Jan Švankmajer)

Hovory s TGM (réžia: Jakub Červenka)

Toman (réžia: Ondřej Trojan)

Tlmočník (réžia: Martin Šulík)

Zlatý podraz (réžia: Radim Špaček)

Dokumentárne filmy:

Až přijde válka (réžia: Jan Gebert)

Nič nebude ako predtým (réžia: Lukáš Kokeš, Klára Tasovská)

Cena Magnesia za najlepší študentský film:

Cukr a sůl (réžia: Adam Martinec)

Home Sleep Home (réžia: Adam Koloman Rybanský)

TS: Peter Gašparík, foto: DAFilms.cz

Pozri tiež

Slovenská sezóna bude na Art Film Feste bohatá na premiérové uvedenia

Programová sekcia Slovenská sezóna patrila v ostatných rokoch na Art Film Feste medzi divácky najobľúbenejšie …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *