ČO SA SKRÝVA V DEPOZITE s historikom Filipom Glockom

Stredoslovenské múzeum pozýva Banskobystričanov, ale aj všetkých zvedavcov, ktorých zaujímajú príbehy predmetov zo zbierok Stredoslovenského múzea na jesenné pokračovanie zo seriálu pod názvom Čo sa skrýva v depozite do Matejovho domu. Už najbližší utorok 18. októbra 2016 o 17-tej hodine objasní historik Stredoslovenského múzea Filip Glocko záhady pokálu richtára Glabitsa.

Po archeológovi Martinovi Kvietkovi, numizmatikovi Petrovi Račkovi, historikovi Vladimírovi Sklenkovi, kustódovi Vladimírovi Klemaničovi a riaditeľovi SSM Romanovi Hradeckom prevezme symbolickú štafetu historik Filip Glocko, ktorý nám porozpráva o tom, že aj v  Banskej Bystrici platilo staré známe – remeslo má zlaté dno.

V zbierkach Stredoslovenského múzea nájdeme aj vzácnu kolekciu zlatníckych výrobkov z dielne známeho zlatníka a majstra filigránu Samuela Libaya. Jeho práce sú dôkazom poctivej remeselnej prípravy, ukážkou jeho zručnosti a zlatníckeho majstrovstva, ale aj schopnosti umeleckého pozorovania.

V zbierke zlatníckych predmetov od Libaya zaujíma popredné miesto tzv. Glabitsov pokál. Pozlátený pokál zo striebra bol darom Bystrických mešťanov richtárovi Jozefovi Glabitsovi v roku 1835 pri príležitosti jeho tretieho znovuzvolenia do úradu mešťanostu. Pokál predstavuje unikátnu zlatnícku prácu tepaného, liateho a rytého pozláteného striebra.

Záhady späté s pokálom richtára Glabitsa objasní už tento utorok historik Stredoslovenského múzea – Filip Glocko pri šálke voňavej kávy, pozýva riaditeľ SSM Roman Hradecký na stretnutie v príjemnej atmosfére historickej budovy Matejovho domu počas sychravých jesenných dní.

Pozývame Vás na ďalšie odkrývanie tajomstiev nášho depozitu:

15.11. 2016 o 17.00 hod. historik Peter RAČKO: Panoráma medeného mesta

13.12. 2016 o 17.00 hod. etnologička Jana NAHÁLKOVÁ: Betlehemy a betlehemské hry

 Zdroj :TS SSM BB, Mgr. Gabriela Benčová, foto ek

Pozri tiež

Zaujímavá beseda o najnovšej publikácii v Stredoslovenskom múzeu

Stredoslovenské múzeum v rámci svojej bohatej činnosti pripravilo na druhý augustový týždeň autorské besedy k novej publikácii …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *