ČO SA SKRÝVA V DEPOZITE s historikom Vladimírom SKLENKOM

Popravné meče banskobystrického majstra kata

Stredoslovenské múzeum pozýva Banskobystričanov, ale aj všetkých zvedavcov, ktorých zaujímajú príbehy predmetov zo zbierok Stredoslovenského múzea na tretie pokračovanie zo seriálu s názvom Čo sa skrýva v depozite.

Už tento utorok 21. júna 2016 o 17-tej hodine zasvätí historik Stredoslovenského múzea Vladimír Sklenka do tajomstiev stredovekých popráv v banských kráľovských mestách.

„Návštevníci Matejovho domu budú v najbližších mesiacoch spolu s historikom, archeológom, numizmatikom, ale aj kustódom a etnografkou oprašovať rokmi napadaný prach z príbehov ukrytých za múrmi našej histórie.“, pozýva na podujatie v Matejovom dome riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký.

Po archeológovi Martinovi Kvietkovi a numizmatikovi Petrovi Račkovi prevezme symbolickú štafetu historik Vladimír Sklenka. Porozpráva nám o dávnych časoch, keď sa v Banskej Bystrici neoplatilo podľahnúť pokušeniu, pretože tunajší richtár s právom meča rozhodoval o živote a smrti súdených obyvateľov mesta.

Banská Bystrica ako jedno zo slobodných kráľovských banských miest mala kata, ktorý svoje remeslo, okrem  mesta pod Urpínom, vykonával aj v ďalších mestách. Kat so svojou rodinou býval za hradnými múrmi, v miestach kde sa stretáva Strieborné námestie s Lazovnou ulicou. Rozsudky smrti sa vykonávali v čase konania jarmokov na námestí, neskôr na tzv Šibeničnom vŕšku, kde v súčasnosti stojí nákupné centrum Európa.

meč, ssmStredoslovenské múzeum sa zo svojich zbierok môže pochváliť aj jedinečnou kolekciou popravných a súdnych mečov, o ktorých návštevníkom júnového podujatia – Čo sa skrýva v depozite – porozpráva historik Vladimír Sklenka. Viac o živote kata v stredovekej Banskej Bystrici, ale aj o skutkoch, ktoré stáli nejedného Bystričana ruku či dokonca hlavu, sa dozvedia návštevníci Matejovho domu už zajtra o 17-tej hodine.

Pozývame Vás na ďalšie odkrývanie tajomstiev nášho depozitu:

19.7. 2016 o 17.00 hod. kustód Vladimír Klemanič: Meranie Zeme

23.8. 2016 o 17.00 hod. historik a riaditeľ SSM Roman Hradecký: Spovede Kališťanov

20.9. 2016 o 17.00 hod. archeológ Martin Kvietok: Na starých prašných cestách

 Zdroj : TS SSM BB, Mgr. Gabriela Benčová

Pozri tiež

ZDRAVIE JE BOŽÍ DAR – liečenie a starostlivosť o zdravie v ranom novoveku

Starostlivosť o zdravie je aktuálne jednou z najväčších spoločenských priorít. Inak tomu nebolo ani v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *