ČO SA SKRÝVA V DEPOZITE: s riaditeľom Stredoslovenského múzea a s historikom Romanom HRADECKÝM na tému: „SPOVEDE KALIŠŤANOV“

Stredoslovenské múzeum pozýva Banskobystričanov ako aj všetkých, ktorých zaujímajú príbehy predmetov zo zbierok Stredoslovenského múzea na ďalšie pokračovanie zo seriálu s názvom Čo sa skrýva v depozite. Už najbližší utorok 23. augusta 2016 o 17-tej hodine vyrozpráva riaditeľ Stredoslovenského múzea (ďalej len SSM) a historik v jednej osobe – Roman Hradecký, príbehy rodín z neďalekej obce Kalište, ktorých osudy kruto poznačili zverstvá druhej svetovej vojny.

Obec na úpätí južných svahoch Nízkych Tatier – Kalište dodnes pripomína hrôzy 2. svetovej vojny

Ešte začiatkom roku 1945 bola obec na úpätí svahov Nízkych Tatier plná života. Najstaršie zmienky o nej pochádzajú zo 17. storočia. Obyvatelia v nej žili a zveľaďovali ju dlhé tri storočia. Spoločnými silami si postavili Robotnícky dom, v ktorom sa stretávali, učili i  zabávali. Neskôr si postavili vlastnú školu, aby ich deti získali základné vzdelanie vo svojej rodnej obci. Vojna však zmenila nielen poslanie školy, z ktorej sa stala nemocnica, ale aj sny a túžby Kališťanov. Krvopotne postavená škola a neskôr dočasná nemocnica v marci 1945 ľahla popolom.

S nízkotatranskou obcou Kalište sa nespája len jej neslávny koniec, ale aj hrdinstvo a obetavosť jej obyvateľov v čase vojny. Možno práve táto skutočnosť zohrala dôležitú rolu v osudnom rozkaze nacistického velenia – „liquidieren“.

Dnes nám zverstvá nacistických vojsk a tiež nezmyselnosť vojny pripomínajú opustené základy vypálených domov, cintorín, či osamotený strom skláňajúci sa nad hrobom padlých partizánov.

„Pripomínať osud, ale najmä koniec Kališťanov je potrebné najmä preto, aby sme pochopili, že išlo o konkrétnych ľudí, s ich životmi, snami a túžbami, ktoré vojna tak kruto preťala 18. marca 1945.“, zdôrazňuje riaditeľ SSM Roman Hradecký.

Samotná obec vojnu neprežila, niektorí jej obyvatelia však áno. Svoje nové domovy našli pozostalí na sídlisku Fončorda v Banskej Bystrici, vo vybudovanej štvrti s výstižným názvom Nové Kalište.

Nezabudli sme na vás …

Aj do osudu rodiny Bučkovej vojna kruto zasiahla. Ako jednej z mála rodín v obci sa jej podarilo postaviť kamenný dom na okraji dediny. V neľahkých časoch, keď rodina už nedokázala splácať úver za dom, zúfalá Júlia Bučková sa obrátila so žiadosťou o pomoc na samotného prezidenta T. G. Masaryka. Nie však ako žobráčka, ale ako zúfalá matka dvoch detí, ktorá na oplátku ponúkala prezidentovým deťom letný pobyt na Kališti, vyberá z archívnych záznamov historik Roman Hradecký. Aj napriek tomu, že sa rodina finančnej pomoci nedočkala, o dom neprišla. Čo sa nepodarilo finančnej kríze v rodine, to zavŕšila vojna vo svojej najkrutejšej podobe. Dňa 18. marca 1945 nacisti zastrelili Júliu Bučkovú spolu s manželom, starší syn bol násilne odvlečený do koncentračného tábora a len tomu mladšiemu sa podarilo zachrániť si holý život.

Zostal však sám v obci na priedomí zhoreného domova, zdôrazňuje krutý koniec jednej z rodín v Kališti Roman Hradecký.

„Vojna vstúpila do života každej jednej rodiny v Kališti. Vypočujme si preto ich spovede, aby sme na nich nezabudli, pretože aj vďaka odvahe týchto mužov a žien sa našim predkom podarilo vyhrať nerovný boj s nacizmom“, pozýva na prednášku jej autor, riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký.

Pozývame Vás na ďalšie odkrývanie tajomstiev nášho depozitu:

20.9. 2016 o 17.00 hod. archeológ Martin KVIETOK: Na starých prašných cestách

18.10. 2016 o 17.00 hod. historik Filip GLOCKO: Záhady pokálu richtára Glabitsa

15.11. 2016 o 17.00 hod. numizmatik Peter RAČKO: Panoráma medeného mesta

13.12. 2016 o 17.00 hod. etnologička Jana NAHÁLKOVÁ: Betlehemy a betlehemské hry

 TS a foto: Gabriela Benčová

Pozri tiež

O vypálenej obci Kalište vyjde krásny historický kalendár

Prezentovaný bude na 14. ročníku na Stretnutí generácií na Kališti dňa 22.6.2019. Tohtoročné 75. výročie …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *