Ďalší vodič v policajných štatistikách, nemal vodičský preukaz a jazdil s 2,5 promile

Polícia v Žiari nad Hronom obvinila 36-ročného muža z okresu Levice z prečinu marenia výkonu úradného rozhodnutia a z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.

V nedeľu (20.1.) o 23.25 hodine, viedol osobné motorové vozidlo VW Golf, v smere jazdy od obce Banská Štiavnica na obec Štiavnické Bane, kde neprispôsobil rýchlosť jazdy stavu a povahe vozovky v dôsledku čoho dostal pri prechádzaní ľavotočivej zákruty s vozidlom šmyk.

Vyšiel s vozidlom mimo spevnenú časť cesty v pravo do nahrnutého zamrznutého snehu, kde ostal s vozidlom stáť. Po príchode policajnej hliadky sa podrobil dychovej skúške na zistenie alkoholu, ktorá bola pozitívna. Namerali mu 1,12 mg/l alkoholu (2,33 promile) a pri opakovanej dychovej skúške až 2,5 promile. Vodič mal udelený aj zákaz činnosti viesť motorové vozidlá od septembra 2018 až na 72 mesiacov. Obvinený bol umiestnený do policajnej cely a poverený príslušník spracoval podnet na ukončenie veci v super rýchlom konaní.

 V roku 2018 sme v Banskobystrickom kraji zaevidovali 1441 dopravných nehôd a z tohto počtu nehôd bol v 186 prípadoch  zistený alkohol u vinníka dopravnej nehody, čo je o 30 dopravných nehôd viac ako v roku 2017.

Z celkového počtu 186 evidovaných nehôd s alkoholom sa v obci stalo 131. Najvyšší podiel na týchto dopravných nehodách majú muži, celkom v 169 prípadoch  a vodiči s bydliskom v okrese, kde sa dopravné nehody stali, ide o 141 prípadov. Vysoký podiel na týchto dopravných nehodách  tvoria vodiči u ktorých bol zistený alkohol nad 1 promile a to až v 142 prípadoch z celkového počtu. Pri 70 dopravných nehodách došlo k následkom na zdraví. Najväčší počet dopravných nehôd  45, bol zaznamenaný v sobotu.

Najviac dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu sa stalo v okrese Zvolen – 49, z toho 38 vodičov nafúkalo viac ako 1 promile. V okrese Lučenec – 29 nehôd, 19 vodičov malo v dychu viac ako 1 promile a v okrese Banská Bystrica – 25 nehôd, z toho 19 vodičov bolo s viac ako 1 promile. V týchto okresoch bolo aj najviac vodičov do 25 rokov, ktorí zavinili nehody pod vplyvom alkoholu ( ZV – 13).

V roku 2018 sme v Banskobystrickom kraji zaevidovali aj 95 trestných činov marenie výkonu úradného rozhodnutia. Najviac v policajnom okrese Žiar nad Hronom (23) a v okrese Lučenec (21).

TS: Mária Faltániová, foto: KRPZ BB

Pozri tiež

Dopravná situácia v okrese Banská Bystrica v mesiaci november

V novembri dopravná polícia v Banskej Bystrici zaevidovala 26 dopravných nehôd, čo je v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom nárast …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *