Dažďové pralesy oceánov a morí… aj tak často nazývajú koralové útesy.

Sú to živé, neobyčajne bohaté a dôležité ekosystémy mora. Predstavujú najväčšie stavby na zemeguli, ktoré ohromujú ľudstvo.

Hoci vyzerajú ako rastliny, koraly v skutočnosti pozostávajú z malých mäkkých telies, ktoré sa zhromažďujú v obrovských množstvách a tvaroch, čím tvoria tzv. kolónie. Koralové útesy sú domovom pre tretinu druhov rýb sveta, ale aj množstva ďalších živočíchov. Poskytujú to pravé životné prostredie dospelým rybám a ich mláďatám. Koraly a morské živočíchy nažívajú v symbióze. Vyznačujú sa pestrofarebnosťou, hlbokými puklinami i tienistými jaskyňami. Útesy majú zásadný význam pre zdravie morských ekosystémov – bez nich sa ekosystémy zrútia a morský život zomrie.

Na svete je asi 6 000 000 km² koralových útesov. Väčšina sa nachádza v Tichom oceáne, Indickom oceáne a v západnej časti Atlantického oceána. Koralové útesy sú ohrozované otepľovaním oceánov, rybolovnými praktikami – vlečné siete, lov dynamitom, ťažbou koralov na výrobu cementu, okysľovanie oceánov, znečistením chemickými látkami a povodňami, ktoré prinášajú do mora mnoho sedimentov a kalov. Koralové útesy sú v turistických oblastiach ohrozované kotvením lodí a nešetrným prístupom turistov, šnorchlistov, či potápačov. Obrovský podiel na ich ničení majú však aj opaľovacie krémy. Tie totiž obsahujú škodlivé látky, ktoré nenávratne poškodzujú prirodzený biotop v mori. Okrem iných ide hlavne o častice mikroplastov, taktiež o oxybenzón a oktinoxát, ktoré zabraňujú rastu koralov a podieľajú sa na ich bielení. Kvôli nekontrolovateľnému rybolovu dochádza aj k likvidácii prirodzených predátorov hviezdic s názvom Tŕňová koruna. Armáda týchto živočíchov sa plazí morským dnom od jedného koralového útesu k ďalšiemu a požiera všetky polypy na ich povrchu. Okrem toho ich mazľavý trus zanáša aj zdravé koraly, ktoré v takých podmienkach nedokážu prežiť. Takto za nimi ostáva vybielený útes, ktorý sa neskôr rozpadne, preto je aj kvôli ich premnoženiu stav koralov vážny.

Opatrenia:

Dávajte si pozor pod nohy… Šliapnutím na koralové útesy sa môžete nie len poraniť, ale podieľate sa aj na ich zničení. Počas šnorchlovania či potápania nestúpajte na dno tvorené koralmi. Stúpajte iba na kamene, či piesočné dno, je to bezpečnejšie pre koral i pre vás

Nekupujte ani nezbierajte aj keď nájdete mŕtve vybielené schránky na pláži… Koral je vedený v CITES zozname ohrozených druhov živočíchov a to platí aj pre ich mŕtve schránky. Na väčšine letísk sveta s týmto druhom suveníru môžete mať problém so zákonom a môžete byť reálne označení za pašeráka chránených živočíchov a zaplatiť pokutu. Niektorí turisti sú bohužiaľ kvôli suvenírom schopní lámať živé koralové útesy, čo je neospravedlniteľné

Nekotviť nad koralovými útesmi…. neuváženým kotvením lode môžete spôsobiť doslova katastrofu na morskom dne. Koralové porasty rastú príliš pomaly (u niektorých druhov 1cm = 10 rokov), takže kotva spôsobuje škody. Ktoré človek ťažko napraví. Možným riešením je budovanie ukotvených bóji, ktorých základom je betónové teleso na dne, od ktorého vedie lano k bóji, ku ktorej sa môžu priviazať člny bez použitia vlastnej kotvy. Pokiaľ kotva uviazne v koralovom útese, je potrebné ju uvoľniť ručne namiesto násilného ťahania. Prípadne treba rovno nájsť na ukotvenie priestor bez koralových útesov.

Za prírodu proti prírode… Rozmach hviezdice Tŕňová koruna má ničivý dosah na koralové útesy. V súčasnosti niektoré združenia organizujú zber a likvidáciu týchto živočíchov, čo môže byť šanca pre útesy k regenerácii ale i k životu rôznych druhov živočíchov. Ďalšia možnosť sú vzdelávacie programy pre rybárov, detí v školách a postupné obmedzovanie rybolovu na koralových útesoch.

Staraj sa o seba aj o koraly… V dnešnej dobe je už mnoho výrobcov opaľovacích krémov, ktoré svojimi výrobkami dbajú tak na ochranu ľudského zdravia ako i na ochranu životného prostredia. Okrem vymedzenia mikroplastov z prípravkov na starostlivosť o telo, snažia sa vynechať aj vo vode rozpustné syntetické polyméry, či ochranné filtre oxybenzón, oktokrylén a oktinoxát, čím sú v súlade aj s havajským zákonom na ochranu koralových útesov.

Stredoslovenské múzeum, foto : SSM

Pozri tiež

Samospráva v spolupráci s UMB chce znížiť podiel neplatičov miestnych daní a poplatkov

Každá samospráva sa stretáva s neplatičmi miestnych daní a poplatkov. Napriek tomu, že všetky mestá zasielajú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *