Dbajte na pitný režim svojich detí

Tekutiny a pitný režim sú hlavnou témou nielen na leto, ale aj na každý deň počas roka.

Podľa prieskumov je na Slovensku dôležitosť pravidelného prijímu tekutín stále podceňovaná. Správne návyky pri prijímaní tekutín, ktoré budujeme u svojich detí, sú základom pre dobrý zdravotný stav v ich dospelosti. Ľudský organizmus je zo 70% tvorený vodou. Naše telo potrebuje pre svoju správnu funkciu prijať približne 1,5-2,5 litrov vody denne. Ľudský organizmus si tiež dokáže vodu tvoriť sám pri spaľovaní živín, teda metabolickými procesmi. Vodu, ktorú organizmus nespotrebuje, vylúči z tela najmä v podobe moču, dýchaním a tiež potením. Dodržiavanie pitného režimu je teda veľmi dôležité, lebo ľudský organizmus je veľmi citlivý na stratu tekutín. Hlavne by sme nemali zabúdať na svoje ratolesti, najmä teraz počas nadchádzajúcich letných dní.

Nápoje, ktoré konzumujeme by mali mať určité vlastnosti. Nemali by byť príliš studené. Chladené až ľadové tekutiny sa v organizme chovajú ako voda na rozpálenej platni – zasyčia a vyparia sa. Vlažné nápoje prechádzajú telom postupne, a osviežia ho preto omnoho viac. Ľadové nápoje okrem toho zhoršujú trávenie a môžu vyvolať aj zápal sliznice žalúdka.

Je lepšie vyhýbať sa pričastému pitiu rôznych džúsikov z obchodov a radšej mať pre dieťa vždy so sebou čistú pramenitú vodu, prípadne nejaký čaj. Nevhodné a presladené nápoje totiž môžu viesť k pokazeným mliečnym zúbkom či nadmernej hmotnosti až obezite u detí. Niektoré druhy minerálnych vôd môže tiež obsahovať vyšší obsah iónov, ktoré nie sú vhodné pre detský organizmus. Dokonca z dôvodu možného predávkovania mentolom sa pre deti do dvoch rokov neodporúča žiadny druh mäty.

Nedostatočný, alebo nesprávny pitný režim u malých detí môže viesť až dehydratácii. Najmä novorodenci a kojenci môžu strácať telesné tekutiny veľmi rýchlo. Je dôležité dbať na pravidelný prísun vhodných tekutín. Viete koľko tekutín deti vlastne potrebujú? Čím je dieťatko mladšie, tým rýchlejšie sú jeho telesné procesy a tým viac vody obsahuje jeho organizmus. Ročné dieťatko potrebuje cca 1 – 1,5 l tekutín denne, to znamená 50 ml každú hodinu. Ideálne je pravidelne a priebežne ponúkať dieťatku nápoje. Nárazové pitie veľkého množstva je nevhodné. Do pitného režimu dieťaťa sa samozrejme počíta i voda či tekutina prijatá vo forme polievky alebo ovocia.

Čo v prípade, ak vaše dieťa odmieta piť? Niektoré deti od malička odmietajú piť a mamičky musia vynaložiť veľa námahy, aby im zabezpečili správny pitný režim. Niekedy však stačí dieťatko vhodne motivovať napríklad kúpou nového hrnčeka s obrázkami, ktorý si môže samo vybrať. Niekedy pomôže obyčajná farebná slamka v nápoji. Deti sa učia najmä pozorovaním svojich rodičov, tak skúste pravidelne piť spolu so svojimi miláčikmi a spravte si z pitia malý rituál.

er

 

Pozri tiež

Otvorená grantová výzva „Nápady pre Zdravé mesto“

Komunitná nadácia Zdravé mesto, ktorá oslávila minulý rok svoje 25. narodeniny hľadá nápady pre zdravé …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *