Deň otvorených dverí 2018 v samospráve mesta Handlová alebo: Odpad? Triedim!

Predchádzajúce ročníky Dňa otvorených dverí (DOD)v samospráve Handlovej potvrdili svoje opodstatnenie. 14. ročníkov sa môže spolu pýšiť takmer desiatkou tisícok návštevníkov, zväčša z radov žiakov handlovských škôl. Dvere do organizácií zriadených mestom sa opäť v Handlovej otvoria v utorok 16. októbra 2018 v čase od 8.30 h, kedy začína v Handlovej po 2. krát EKOTOPFILM v Dome kultúry mesta Handlová spojený s Junior festivalom pre školy. Mestské organizácie pripravili prezentácie svojej činnosti.

Minulý ročník DOD v samospráve mesta odštartoval jeho smerovanie k predstaveniu Handlovej, ako miesta vhodného na prechádzky prírodou. Tento rok pokračuje v tejto myšlienke a predstavuje na tomto ročníku DOD turistiko-cyklistikcú mapu okolia Handlovej, ako stálu exteriérovú tabuľu, ktorá bude na troch miestach v meste a po prvýkrát si ju môžete pozrieť na DOD v Handlovej. Zároveň sa mesto viac zameriava na spracovanie odpadu, jeho triedenie a kompostovanie. V Handlovej sa realizuje dlhodobo viacero projektov zameraných na lepšie a krajšie životné prostredie, počínajúc malými projektmi materských škôl, cez projekty základných škôl a projekty samosprávy mesta.

DOD v Handlovej odštartuje primátor mesta Rudolf Podoba otvorením filmového festivalu EKOTOPFILM v Dome kultúry. Podľa jeho slov sa vďaka spojeniu DOD a osvety darí v Handlovej postupne napĺňať víziu čistejšieho mesta:

,,Keď sme minulý rok v rámci Dňa otvorených dverí v samospráve otvorili dvere EKOTOPFILMU bol to dobrý krok. Sme stále iba pioniermi, ale zároveň vidím, že Handlovčania sú všímavejší k tým, ktorí netriedia odpad, vyhadzujú odpad mimo napríklad našich polopodzemných kontajnerov, ktoré budú mať koncom novembra za sebou rok fungovania a pribudli na ďalšom našom sídlisku. Sme opäť ďalej aj v realizácii projektu kompostárne, projektu za takmer milión eur. Už máme techniku, kompostovaciu plochu a tento rok je opäť EKOTOPFILM našim pomocníkom v šírení osvety. Som rád, že sa nám spoluprácou so spoločnosťou HATER-HANDLOVÁ spol. s.r.o., ktorá má v meste na starosti odpadové hospodárstvo darí odovzdávať posolstvo o tom, že to ide inak, šetrnejšie k prírode a teda nám samým“.

Prijmite pozvanie na 14. ročník Dňa otvorených dverí v samospráve:

8.30 h – 12.30 h  EKOTOPFILM Junior festival pre všetkých žiakov – DK Handlová

9.00 h – 10.00 h  Slávnostné otvorenie DOD 2018 – Veľká zasadacia miestnosť MsÚ za účasti primátora mesta, poslancov MsZ a žiakov ZŠ.  Úvodná diskusia s poslancami MsZ. V kultúrnom programe sa predstaví Základná umelecká škola v Handlovej, stretnúť môžete rodinku Gričovcov z literárno -dratamatického odboru ZUŠ Handlová.

9.00 h – 12.00 h  Automotoklub Baník Handlová predstaví dopravné ihrisko na Námestí baníkov

9.00 h  – 12.00 h Obrady pre najmenších – obradná miestnosť MsÚ Handlová

16.00 h – 20.30 EKOTOPFILM, DK Handlová

Vstup na festival je voľný a program pre verejnosť nájdete po kliknutí sem

18.00 h  Verejná diskusia na tému ODPAD AKO CENNÝ ZDROJ
Slovensko je v recyklácii na chvoste zoznamu členských krajín EÚ. Momentálne na Slovensku recyklujeme 23% odpadu, do roku 2020 sme sa zaviazali zvýšiť mieru recyklácie na 50%. Ako to vieme dosiahnuť? Veľkú časť komunálneho odpadu v našich domácnostiach tvorí biologicky rozložiteľný odpad, ktorý končí nezhodnotený na skládke alebo v spaľovni. Ako vieme bioodpad zhodnotiť? A ako je na tom mesto Handlová, čo sa separácie a kompostovania týka, oproti zvyšku Slovenska? Odpovede na tieto a ďalšie otázky súvisiace s odpadmi sa dozviete v našej diskusii. Pozvanie do diskusie prijali Blažej Litva zo spoločnosti HATER-HANDLOVÁ spol. s r.o. a Branislav Moňok z občianskeho združenia Priatelia Zeme.

V utorok je z čoho vyberať od 9.00 h do 15.00 h

V rámci DOD Mestská polícia Handlová predvedie ukážky kamerového systému deťom ZŠ a MŠ v meste,  Asterion, n.o. – podnikateľský inkubátor predvedie služby fotoateliéru, Mestská knižnica Handlová ponúka zápis do knižnice zdarma a súťaže pre deti. V Dome kultúry mesta nájdete: Centrum voľného času s tvorivými dielňami,  prezentáciu Slovenského banského múzea v spolupráci s rezbárom Jankom Procnerom, zaujímavé prezentácie z činnosti troch handlovských škôl.

Na Námestí baníkov si pozrite ukážku časti strojového vybavenia na spracovanie kompostu v rámci projektu Kompostáreň, techniku Mestského bytového podniku s.r.o. Pod veľkým bannerom veľkého Griča na námestí stretnete rodinku Gričových s malými súťažami zameranými na separovanie a členov Detského a mládežníckeho parlamentu mesta (DaMP). Pre všetkých návštevníkov čakajú malé pozornosti od mesta.

 Sponzor Ekotopfilmu 2018: HATER-HANDLOVÁ spol. s r.o. Za pomoc mesto ďakuje spoločnosti BCF, Agroprodukt  s.r.o. a všetkým dobrovoľníkom.     

TS Mesto Handlová, Jana Paulínyová

 

Pozri tiež

Uplynulo desať rokov, spomeňte si s nami …

10. august je zapísaný v slovenskom kalendári ako pamätný deň – Deň obetí banských nešťastí …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *