Detské folklórne súbory v Banskej Bystrici

Blíži sa nám začiatok školského roka a niektoré deti sa už tešia na svojich spolužiakov, samozrejme väčšina by mala prázdniny najradšej až do Vianoc. Ale deťom v súboroch je to jedno, radi si zatancujú, zaspievajú, či je školský rok, alebo prázdniny. Predstavme si teda niektoré z DFS v našom meste a okolí.

DFS VÁNOK Selce

bol založený roku 1995, z iniciatívy miestnej organizácie Matice Slovenskej v Selciach s pomocou pána Igora Kovačoviča, ktorý je dlhoročným pracovníkom na poli slovenskej ľudovej kultúry. Prvými tanečnými choreografkami súboru boli Jana Oboňová, Katarína Krátka, Stanislava Simanová – Čiamporová, Stanislav Budaj, Jana Kmeťová-Chebanová. Od roku 2010 súbor pracuje pod vedením Beaty Vrbovej a Martiny Mesíkovej-Oravcovej. Korepetítorom bol dlhé roky pán Jozef Link. V súčasnosti je ňou Nikolka Mesíková. Členmi súboru sú deti od 5 rokov a mládež do 15 Lokalita: Banská Bystrica a blízke okolie Periodicita: občasník ISSN: 1210 – 1907 Evidenčné číslo: 5189/15 rokov. Vo svojej činnosti sa súbor venuje spracovaniu a prezentácii folklórneho bohatstva oblastí Pohronia, Horehronia, Gemera a Liptova. Za svojich 20 rokov absolvoval už vyše stovky rôznych vystúpení, najmä v Selciach a okolí. Zúčastnil sa niekoľkokrát Priechodských folklórnych slávností, účinkoval na Horehronských dňoch spevu a tanca v Heľpe, na Očovskej folklórnej hrude. Ďalej v Bratislave na vianočných trhoch, v Banskej Bystrici na rôznych podujatiach a získal i ocenenie na súťažnej prehliadke hudobného folklóru ,,O Ponickú Fujarku“.

DFS Vánok Selce
DFS Vánok Selce

DFS PRVOSIENKA

Vznik súboru v roku 1980 súvisí s otvorením banskobystrického Domu kultúry a zároveň s FS Bystrina, do ktorého postupne prúdili celé generácie detí vychovaných v Prvosienke. Deti a mládež vo veku od 4 do 16 rokov sa takmer 30 rokov stretávali v Dome kultúry niekoľkokrát v týždni. V súbore často ostávali aj mládežníci vo veku 16 až 21 rokov – ťažko sa im odchádzalo do starších súborov, zostávali verní Prvosienke. I takéto skutočnosti vždy patrili medzi najkrajšie odmeny pre vedúcich súboru. Odrastenci dnes účinkujú v mládežníckych súboroch po celom Slovensku, i v Lúčnici. Súbor si vzal   v roku 2009 pod ochranné krídla pán Alexander Daško (Ľudová umelecká škola LAVUTA), čím napomohol prekonať existenčné problémy súboru po predaji Domu Kultúry v Banskej Bystrici. Členovia súboru sa zúčastnili viacerých medzinárodných folklórnych festivalov, niektoré krajiny navštívili i viackrát – Čechy, Bulharsko,Taliansko, Chorvátsko, Maďarsko, Dánsko, Poľsko, Francúzsko, Turecko, Nemecko, Macedónsko, Grécko. Finančná podpora MK SR a BBSK napomáha realizovať zámery i úspechy tohto 35-ročného súboru. Patria medzi ne napríklad Francúzsky Montreal (2007), zlatý laureát festivalu, MYJAVA Strieborné pásmo, 1. miesto primáša na Celoslovenskej súťaži (2008), 2. miesto ľudová hudba na Celo-slovenskej súťaži (2008), viacnásobný celkový víťaz súťaže O PONICKÚ FUJARKU, účasť na Folklórnych podujatiach (Východná, Hrušov, Poniky, Očová, Priechod, Heľpa, Lehota pod Vtáčnikom-strieborné pásmo, Detva, Zvolen, Banská Bystrica, Kokava nad Rimavicou, Myjava, Podbiel) – speváci , inštrumentalisti (drumble, fujara, heligonky, píšťala, zvonkohra), cimbalová ľudová hudba (od založenia muziky súbor vystupuje len za sprievodu tzv. živej muziky), tanečníci – všetci ako jeden celok prezentujú srdcom a s radosťou krásu viacerých oblastí Slovenska (Myjava, Podpoľanie, Terchová, Liptov, Horehronie, Suchá Hora, Šariš, Zemplín).

DFS Prvosienka
DFS Prvosienka

DFS MATIČIARIK

Detský súbor Matičiarik z Banskej Bystrice oslávi tohto roku 25. výročie svojho vzniku. Jeho pôvodnou ideou bolo pracovať s deťmi inak ako tomu bolo zvykom vo väčšine súborov. Predovšetkým sa chceli zamerať
na podstatne širšie vzdelávanie detí v prejavoch širokej škály slovenskej ľudovej kultúry. Teda nielen na pohybovú kultúru, ale na spojenie tanečných a speváckych prejavov s ľudovým divadlom tak, ako to bolo v pôvodnej ľudovej kultúre zaznamenávané. Prítomnosť etnografky vo vedení súboru bola pre túto myšlienku veľmi dôležitá. Rovnako bolo cieľom viesť deti k radosti z činnosti v súbore, čo sa potom prejavuje aj počas vystúpení. Z pôvodných zámerov zakladateliek súboru – PhDr. Zuzany Drugovej a PhDr. Eriky Mesíkovej – sa nepodarilo realizovať ten, podľa ktorého malo byť v súbore okolo 40 detí vo veku druhého stupňa základnej školy. Počet detí postupne narastal a rozdelil sa do trochvekových kategórií. Dnes pôsobí v súbore okolo 150 detí vo veku od 4 do 15 rokov pod vedením Renaty Dálikovej, PhDr. Zuzany Drugovej a PhDr. Eriky Mesíkovej. Do budúcna by v súbore radi obnovili aj detskú ľudovú hudbu. Súbor absolvuje niekoľko desiatok vystúpení ročne, za posledné roky sú pravidlom viaceré zahraničné zájazdy každý rok. Jeho členovia precestovali veľa štátov Európy, ale aj Venezeuelu, Mexiko, Kostariku a mnoho ďaľších.

DFS Matičiarik
DFS Matičiarik

DFS RADOSŤ

vznikol v septembri 1972. Dnes sa v ňom stretáva približne 120 detí vo veku od 4 do 16 rokov z Banskej Bystrice a okolia. Po skončení ZŠ odchádzajú do stredoškolských a vysokoškolských súborov, aby pokračovali v tom, čo sa v Radosti naučili. Od roku 1972 je vedúcou súboru a choreografkou Elena Hlasicová, tanečný pedagóg Zuzana Ružinská, pedagogička spevu Jitka Ťatliaková a vedúcim detskej ľudovej hudby Rudolf Veselovský. Dlhodobým úsilím a dobrým prístupom k deťom sa tomuto kolektívu už vyše 40 rokov darí držať súbor na dobrej úrovni a každý rok prijímať nových prívržencov detského ľudového umenia. Súbor má tanečnú, spevácku a inštrumentálnu zložku. Folklórny materiál čerpá z oblastí Horehronia, Podpoľania, Liptova, Čierneho Balogu, Hontu a pre spestrenie aj z oblastí východného a západného Slovenska.
Súbor uskutoční 20-30 vystúpení ročne, a to samostatných alebo v komponovaných predstaveniach pri rôznych príležitostiach. Okrem domácich festivalov v Likavke, Detve, Polomke, Heľpe, Červeníku, Ponikách, Veľkej Lehote či Zvolene účinkoval aj v zahraničí. Absolvoval festivaly v krajinách celej Európy, dokonca aj v ďalekom Taiwane. S finančnou podporou BBSK a Ministerstva kultúry SR sa zúčastnili festivalu vo Švédsku, za čo pekne ďakuje Ing. Zuzana Krnáčová v mene celého DFS.

DFS Radosť
DFS Radosť

DFS MALACHOVČEK

DFS Malachovček bol založený v októbri 1995 v Malachove. Začala ho viesť pani Mikulová z Banskej Bystrice. Súbor podporil aj vtedajší starosta obce Ján Snopko s manželkou Emíliou a ďalšími nadšencami – O.
Slivkom, A. Kontrovou, L. Kubišovou, V. Môcikovou, M. Žabkovou. DFS Malachovček začal pracovať pod ochrannými krídlami organizácie Matice slovenskej. Neskôr dostal názov DFS Malachovček. Dnes má súbor za sebou desiatky vystúpení, súťaží a predstavil sa aj divákom na Horehronských dňoch spevu a tanca v Heľpe, T. Tepliciach, Dudinciach, Polomke, B. Bystrici, Hronseku, Hrochoti, Sebedíne. Od roku
2003 vedie súbor Mgr. Stela Vrábeľová s Annou Žabkovou. Do svojho repertoáru zaradili množstvo tanca a spevu z oblastí Terchovej, Parchovian, Pohorelej, Č. Balogu a Podpoľania. Odchodom pani Žabkovej
a odrastených detí v roku 2011 viedli súbor Lýdia Necpalová a Ivana Dobrotová. Teraz je súbor už 3 roky pod vedením pedagógov ZŠ s MŠ v Malachove Anny Ťažkej a Kataríny Cholvádovej. V súčasnosti majú detské súbory veľký problém s muzikou, a tak im už tretí rok pomáha heligonkár Ondrej Filipko. Radi uvítajú aj ďalších muzikantov. Kuriózne je, že u nich prevládajú chlapci a dievčat je nedostatok. Čiže, dievčatá, ktoré chcete tancovať, hor sa do Malachovčeka!

DFS Malachovček
DFS Malachovček

Ak by ste mali záujem prihlásiť svoje dieťa do niektorého zo súborov, neváhajte. Folklór je neoddeliteľnou súčasťou Slovenska a zachováme si ho najlepšie tým, že tradície prenesieme na našich najmenších. Generácia strieda generáciu, ale kroje, spev a tanec sa vďaka dobrým ľuďom zachovávajú a tešia tisíce ľudí po celej našej krajine i vo svete.

mp, foto : archív DFS Vánok, DFS Prvosienka, DFS Radosť, DFS Malachovček, DFS Matičiarik

Pozri tiež

Foto: Slovenský deň kroja

V deň ústavy SR sa pri pamätníku SNP v meste pod Urpínom uskutočnil 4. ročník …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *