DFS Drienka v Bulharsku

Tento rok sa deti z DFS Drienka  zúčastnili dvoch reprezentačných zájazdov. Najstaršia zložka zamierila v dňoch 21. -27.8.2018 do Kraneva v Bulharsku na medzinárodný folklórny festival mládeže Sunny Olympia 2018. 
Kranevo je malé prímorské mestečko nachádzajúce sa medzi Varnou a Zlatými pieskami. Je vhodným miestom na oddych ale i zábavu.
Náš zájazd začal veľmi zvesela… najprv sme oslávili v autobuse meniny, a potom už len s radosťou a plný očakávania cestovali s naším obľúbeným prepravcom Herda bus v našej „sestre“. V Kraneve nás už čakal Erik, ktorý si s ockom ako každý rok spravil trip na motorke a čakali nás aj organizátori festivalu. Po spoločnom predstavení a ubytovaní v hoteli Fregata sme šli na pláž… A viete si predstaviť… slnko… more… kamaráti… Najkrajšie chvíle tohto festivalu sme asi prežili na pláži…
Som veľmi rada, že našim deťom nestihli narásť žiabre ani plutvy, pretože dostať ich z vody bol niekedy nadľudský výkon… alebo človek skončil pomerne často a nedobrovoľne vo vode s nimi… ale sme si povedali, nech si užijú… a ako stredo-európania, sme sa tohto mora nemohli nabažiť ani my. Počas festivalu sa realizovalo aj niekoľko súťaží medzi folklórnymi súbormi navzájom. V súťaži s názvom „Ukrajinská rukavička“ sa naši chlapci prebojovali až do semifinále.
Každý večer sme mali vystúpenia, ktoré sme zvládali úplne bravúrne. Na festivale sa zúčastnilo 10 folklórnych súborov z 8 krajín sveta. Našli sme si nových kamarátov najmä zo Srbska, ale aj z iných krajín, pričom počas spoločných vystúpení sme navzájom spoznávali svoju národnú kultúru.
Pre naše najstaršie deti sme pripravili  prekvapenie, my to voláme „vianočný darček“… a umožnili sme im plavbu na banáne… V posledný večer sme prezentovali Slovensko, odtancovali viacero tancov a rozlúčili sa s vedúcimi festivalu. Ako býva u nás zvykom, keď je v blízkosti voda, tak sme sa nočným „kúpaním“ rozlúčili s morom a mysleli sme, že lúčenia bolo na ten deň dosť… Avšak, život je veľmi nevyspytateľný a tak ako býva krásny, býva aj smutný… v ten večer, v podstate v noci sme sa spoločne v tichu izby 309  s veľkou bolesťou v srdci rozlúčili aj s našim choreografom a vedúcim súboru, kamarátom a priateľom  Miškom Majerom.  Sme mu vďační za mnoho, aj vďaka nemu a jeho neskutočnej  tvorivosti a talentu dosahujeme úspechy aj v nadnárodnom meradle. Nejde však len o nové tance, tanečné prvky… nám bude chýbať  jeho nezameniteľný humor, prístup k „ľahkosti bytia“, vtipné hlášky a neuskutočniteľné nápady… Je to pre nás veľká strata, ale ako sme sa spoločne dohodli… Miško bude naďalej s nami prostredníctvom vlastných choreografií a odteraz budeme tancovať aj pre neho… a tým mu vzdáme hold… lebo v našich srdciach bude večne živý.
Za to, že sme mohli reprezentovať obec i krajinu v medzinárodnom meradle ďakujeme obci Slovenská Ľupča v zastúpení Ing. Miroslavom Macákom, ZUŠ Slovenská Ľupča a Ivovi Petríkovi. Za zájazdovú kolekciu tričiek firme Thermit s. r. o. a BCF s.r.o. a za bezpečnú dopravu šoférom Emilovi Zaťkovi a Marekovi Herdovi z firmy Herda bus. Ďakujeme Vám všetkým, ktorí ste nám pomohli k naplneniu tohto nášho sna.
zdroj a foto: Jana Krížová, DFS Drienka

Pozri tiež

DFS Drienka na XII. ročníku Medzinárodného folklórneho festivalu „Dance and Music“ v Maďarsku

V dňoch 26.7 – 29.7.2019 sa najstarší členovia DFS Drienka zúčastnili medzinárodného festivalu „Dance and …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *