Dialóg kultúr nie je len fráza, nie v Banskej Bystrici

V utorok 12. mája 2015 oslávili v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici 5. výročie otvorenia centra Window of Shanghai.

Toto špecializované jazykové centrum vzniklo 5. mája 2010 ako jediné svojho druhu na Slovensku a prináša návštevníkom autentický kontakt s čínskou kultúrou a to aj vďaka aktívnej spolupráci so Šanghajskou knižnicou. Minulý rok uplynulo 65 rokov od nadviazania vzájomných diplomatických vzťahov s Čínou a takáto vzájomná spolupráca určite nie je na škodu.

Počas slávnostného večera bolo mnohokrát vyslovené jedno meno, Ladislav. E. Hudec. Nič vám to nehovorí? Ladislav Hudec bol jednou z najvýraznejších osobností slovenskej architektúry, rodák z Banskej Bystrice. Počas 1. svetovej vojny padol ako vojak Rakúsko-uhorskej armády do zajatia v Rusku, odkiaľ sa mu podarilo utiecť až do Šanghaja, kde sa usadil a oženil. Do roku 1945 viedol vlastný ateliér a je autorom mnohých významných stavieb v Šanghaji. V roku 1945 sa odsťahoval do Švajčiarska a neskôr do Spojených štátov amerických. Zaujímavosťou je, že na Slovensku vytvoril svoje prvé a zároveň jediné dielo, ktorým je kúpeľná kaplnka Panny Márie Kráľovnej vo Vyhniach. Ladislav Hudec sa stal dôležitým spojením, na ktorom vznikol projekt Window of Shanghai.

Projekt Window of Shanghai je medzinárodným projektom Šanghajskej knižnice, ktorý vznikol v roku 2002 a je súčasťou projektu China Book International, ktorý je realizovaný v 61 krajinách a regiónoch sveta. Cieľom centra v Banskej Bystrici, je nadviazať na posolstvo architekta Ladislava Hudeca a poskytnúť informácie o vede, kultúre a politickom systéme Čínskej ľudovej republiky.

Centrum Window of Shanghai sa nachádza v priestoroch Štátnej vedeckej knižnice v Lazovnej ulici. Srdcom centra je jeho knižničný fond. Publikácie, ktoré si môžu čitatelia zapožičať, sú na Slovensku jedinečné, zahŕňa oblasti ako geografia, cestopisy, politika, filozofia, lingvistika, gastronómia a mnohé ďalšie. V centre je možné si pozrieť aj rôzne cestopisy, či filmy o čínskej kultúre.

Na záver nie je čo dodať. Snáď len, pokiaľ vás fascinuje jedna z najstarších civilizácií sveta, Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici a projekt Window of Shanghai vám poskytne jedinečné možnosti.

(pef)

Pozri tiež

Martin Turčan: „Sme proti navrhovanému navýšeniu daní v meste, povieme vám aj prečo…“

Hovorí sa, že štátny rozpočet je zákonom roka a čísla v ňom veľa naznačia o tom, ako bude …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *