Dielničku banskoštiavnického Kammerhofu zaplnili Haraburdy

Každoročne sa Dielnička banskoštiavnického Kammerhofu na niekoľko dní premení na trhovisko, na ktorom si na svoje prídu všetci milovníci starín rôzneho druhu. Slovenské banské múzeum tu už tradične organizuje Haraburdy – alebo bazár (ne)potrebných vecí.

„Ide už o 14. ročník bazára. Podujatie vzniklo z toho, že ľudia nám nosili rôzne predmety do zbierok múzea. Keďže sme ich už v zbierkach mali a chceli sme, aby sa veci využili užitočným smerom, tak vznikol tento bazár,“ priblížila Anna Ďuricová z múzea.

Stále však podľa jej slov existujú aj prípady, že sa niektoré veci do zbierok múzea dostanú. Takýmto spôsobom sa napríklad múzejníci dostali k hodinám „švarcvaldkám“ z 18. storočia či k nádobám z bývalej banskoštiavnickej lekárne. Minimálny zisk, ktorý z predaja múzeum získa, sa tiež používa na nákup nových zbierkových predmetov.

Na bazár môže akékoľvek veci okrem textilu a veľkorozmerných predmetov priniesť ktokoľvek. Podľa Ďuricovej sa najčastejšie objavujú prebytky z kuchyne, rôzna keramika a porcelán. Ale aj obrazy, rámy, hračky či náradie pre kutilov. Najlukratívnejším tovarom sú starožitnosti, ktoré sa minú veľmi rýchlo.

Okrem náhodných okoloidúcich má bazár už aj tradičnú klientelu – sú to najmä miestni chalupári, ktorí sa tu obzerajú najmä po starožitnostiach a mladé rodiny, ktoré si zariaďujú domácnosť. Denne bazár navštívi približne sto ľudí.

„Zámerom bazáru je, aby sa veci nevyhadzovali, ale aby sa zužitkovali. Veľakrát sa stane, že si myslíme, že niektoré veci by sme si ani nezobrali a naopak, mnohým sa zapáčia a vezmú si ich,“ dodala Ďuricová.

Haraburdy alebo bazár (ne)potrebných vecí sa koná oddnes až do 26. augusta. Potom v termíne od 29. augusta do 1. septembra a od 7. do 9. septembra vždy od 10.00 do 16.00 h.

tasr

Pozri tiež

Knižnica na ceste k čitateľom

Banská Štiavnica, tajchy a leňošenie s dobrou knihou patria odjakživa k sebe.  Aj preto sa počas roku, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *