Dielo švajčiarskeho spisovateľa Jakoba Streita po prvýkrát v slovenskom divadle

Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici sa v sezóne 2019/2020 necháva inšpirovať dielami renomovaných svetových autorov, autoriek, málo známych v slovenskom kontexte.

Prvá premiéra divadla v roku 2020 sa uskutoční 12. januára, prinesie dielo švajčiarskeho spisovateľa Jakoba Streita O chlapcovi, ktorý vymenil svoju čiapku za čokoládu.

Jakob Streit bol pedagógom, ktorý sa viac než polstoročie venoval vzdelávaniu, výchove detí a mládeže, väčšinu života pôsobil v švajčiarskom meste Spiez. Bol priekopníkom v metodike Waldorfskej pedagogiky. Významnú úlohu v jeho osobnom i učiteľskom živote tvorili rozprávky a príbehy. Veril, že obrazy ukryté v rozprávkach zásadným spôsobom formujú emocionálny, duševný priestor detí a pomáhajú budovať intenzívne puto detí a rodičov. 

Za svoj život napísal viac než 40 kníh pre deti a mládež, desiatku pedagogicko – výchovných pojednaní, niekoľko rozhlasových a bábkových hier. Jeho diela boli preložené do viacerých svetových jazykov. 

Príbeh Františka a jeho červenej čapice pre javisko Bábkového divadla na Rázcestí adaptovala domáca tvorkyňa Emília Hoffmanová. Režisérom a autorom textov piesní je umelecký šéf a režisér divadla Marián Pecko. Hudbu do inscenácie vytvoril hosť, muzikant, divadelník Martin Geišberg. Autorkou scény a bábok je hosťujúca výtvarníčka Mária Bačová. Účinkuje herečka divadla Anna Hajduková.

Najbližšia repríza inscenácie sa uskutoční počas polročných prázdnin v pondelok 3. februára o 16.00 hodine. Viac informácií o predstavení nájdete na webe divadla: www.bdnr.sk

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.
Zriaďovateľom divadla je BBSK. 

Vstupenky na predstavenia je možne rezervovať: vstupenky@bdnr.sk, www.bdnr.sk. Kúpiť online www.ticket-art.sk alebo v pokladnici divadla. 

Zdroj a foto: TS BDNR, Monika Tatarková

Pozri tiež

Odborníci diskutovali pri Dunaji o ochrane vôd

Takmer 50 expertov sa stretlo vo štvrtok 2. júla 2020 na odbornej exkurzii pri Dunaji, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *