DIVADELNÉ ŠTVRTKY V SOS

Už štyri roky majú Banskobystričania možnosť navštevovať zaujímavé divadelné inscenácie, ktoré vznikli v neprofesionálnych divadelných súboroch. Na pôde Stredoslovenského osvetového strediska vznikol projekt DIVADELNÝ ŠTVRTOK SOS. Jeho zámerom je rozširovať možnosti kultúrneho vyžitia sa v Banskej Bystrici.

„Hľadali sme spôsob, ako prezentovať inšpiratívnu tvorbu divadelných amatérov“, hovorí metodik pre divadlo SOS a autor projektu Maroš Krajčovič. „Často sa stretávame s názormi, že ochotnícke divadlo je niečo, čo nedosahuje vysokú kvalitu. Aj preto sme sa rozhodli pozývať záujemcov na predstavenia, ktoré sú výnimočné a diváci sa mohli presvedčiť, že ak sa robia veci poctivo, nezáleží na prostredí, kde vznikne kvalita“.

Už prvé predstavenie v podaní Celkom malého divadla zo Starého Tekova a Divadla Kusy cukru z Kremnice O SKUTKOCH A JESTVOVANIACH na motívy poviedky G. G. Marquéza naznačilo, že pôjde o zaujímavé predstavenia. Veľký ohlas zaznamenala aj inscenácia podľa novely M. Kukučína Divadla Commedia z Popradu: NEPREBUDENÝ, ale aj mnoho ďalších.

„Je pozitívne, že DIVADELNÝ ŠTVRTOK, si už našiel svojho diváka. Dramaturgia zaraďuje do programu skutočne to najlepšie, čo v jednotlivých sezónach na Slovensku vzniká,“ hovorí Krajčovič. „Ďalšiu z nich uvádzame už 26. mája 2016 o 18.00 v komornej sále SOS v Dolnej ulici číslo 35 v Banskej Bystrici,“ dodáva.

Predstavenie z repertoáru Divadla Gasparego z Liptovského Mikuláša OSAMELÝ ZÁPAD bude teda ďalším zaujímavým „kusom“. Súbor je vlastne pokračovateľom Divadla Gašpara Fejerpataky-Belopotockého. Keďže liptovskí divadelníci sú pozývaní na množstvo zahraničných festivalov, z praktických dôvodov pristúpil k zmene názvu. Hru OSAMELÝ ZÁPAD napísal írsky dramatik Martin McDonaghan, ktorý patrí k súčasným veľmi úspešným autorom a jeho hry sa hrávajú na javiskách po celom svete. Táto hra má v podtitule, že pôjde o súčasnú, veľmi úspešnú, hoci drsnú a trpkú komédiu.

Redakcia PRIEKOPNÍKA sa preto opýtala jedného z protagonistov, Ľuba Rašiho, prečo si vybrali práve hru.

„Divadlo Gasparego sa už dlhšie profiluje ako divadlo, ktoré sa nebojí prinášať na Slovensko drámy súčasných autorov. Výnimkou nie je ani hra Osamelý Západ  (The lonesome west), ktorá je príbehom dvoch bratov, ktorých spolužitie, či skôr prežívanie, je naplnené neutíchajúcim súbojom kto z koho. Zachrániť sa ich pokúša kňaz, ktorý má sám občasné krízy viery a ostáva ľahostajný voči jedinému úprimnému prejavu citov na mieste, ktorému vládne alkohol, agresia, nemorálnosť, surový jazyk a nenávisť. Je to také čierne zrkadlo dnešnej spoločnosti. Radi predstavujeme kvalitné texty a tento nebol výnimkou.“

Aké máte reakcie divákov? Nebojíte sa kritiky nenáročnejšieho diváka?

Vôbec nie. Vážime si každého diváka, ale keby sme si vyberali hry len na základe reakcie divákov, tak by sme asi hrali to, čo väčšina divadiel. Práve naopak, radi uvádzame hry, ktoré sú iné, než na aké je „bežný“ divák zvyknutý. Nútime ho premýšľať a snažíme sa poskytovať hlbší zážitok z divadla. Reakcie na hru Osamelý západ sú ale veľmi povzbudzujúce a priaznivé. Hra je divácky veľmi obľúbená. Je to spôsobené výborným textom a posunutím hry do súčasnej doby, v ktorej sa divák môže cítiť pohodlne. Snažíme sa, aby mal divák pocit, ako keby sedel v kine a bavil sa na kvalitnom filme. Hra ma spád, tempo a dej sa stále neočakávane vyvíja a nastávajú vtipné a veľké zvraty. Celé predstavenie je akoby na hrane medzi veselou a vážnou témou. Divák si sám vyberie, čo mu je bližšie, aj podľa svojho osobného pohľadu na danú tému. Stáva sa nám, že diváci si našli v konkrétnych postavách svojho suseda či niekoho iného, ktorý má podobný problém, ako hlavní predstavitelia.“

Hovoríte, že OSAMELÝ ZÁPAD je drsnejšia komédia. Používate aj adekvátny, teda drsnejší slovník?

(úsmev) „V prvom rade musíme povedať, že sme z hry vyškrtali veľké množstvo textu a tiež aj množstvo expresívnejších výrazov. Ale, samozrejme, že jazyk je v danej hre viac drsnejší, ako sú možno diváci zvyknutí z divadiel. Ale keď to porovnáme s tým, čo beží momentálne v TV alebo kine, nejedná sa o nič výnimočné. Vyzeralo by predsa smiešne, keby „drsná“ postava vo filme namiesto nadávky povedala „ do kelu“, nikto by jej neveril, a vyznelo by to skôr trápne. Hra je súčasná, a preto aj jazyk hry je súčasný, komický a tragický zároveň.“

Už sme spomenuli, že váš súbor je častým účastníkom zahraničných festivalov. Kde všade ste teda predstavili svoju tvorbu?

V súčasnom zložení súboru sme doteraz naskúšali a uviedli dvanásť inscenácií, precestovali s nimi kus sveta (hlavná cena v Moskve 2005, účasť na festivaloch v Indii, Južnej Kórei, Macedónsku, Českej republike, Srbsku, Rusku…) a dve z nich získali najvyššie slovenské ocenenie v neprofesionálnom divadle – TVORIVÝ ČIN ROKA (Murlin Murlo – 2005, ktorú sme úspešne zahrali aj na nádvorí SOS, Boj černocha so psami- 2012). V roku 2013 náš súbor hosťoval s hrou Boj černocha so psami v SLOVENSKOM NÁRODNOM DIVADLE v Bratislave a v tak isto v NÁRODNEJ GÁLÉRII – PALÁC KULTÚRY V PRAHE. Počas tých 12 rokov sa režiséri a obsadenie menili, ale ich cieľ ostal nemenný – poslať Vás, divákov, domov s celkom novým pohľadom na svet. No a v prvom rade so silným zážitkom.

Hru OSAMELÝ ZÁPAD, s ktorou prichádzate do Banskej Bystrice, máte v repertoári od roku 2014. Kde všade ste ju uviedli?

„Hru sme prvýkrát uviedli v roku 2014. Odvtedy sme s ňou pochodili po Slovensku, navštívili sme festival Jiráskov Hronov v Českej republike, tak isto sme hru uviedli v Opave. Minulý rok sme dostali pozvanie na medzinárodný festival do Indie, a takisto do ďalekého Čeľjabinska v Rusku, kde sme pre veľký úspech hrali dve predstavenia po sebe. Preto si dovoľujem pozvať aj vašich čitateľov 26. mája 2016 do komornej sály SOS.“

Už vlani Stredoslovenské osvetové stredisko ponúklo divákom možnosť vzhliadnuť divadelné predstavenie na svojom nádvorí pod holým nebom, kedy uviedlo hru KOVÁČI v podaní DSJCH mesta Brezno. V tomto roku uvedú aj dva DIVADELNÉ ŠTVRTKY pod holým nebom. Obe predstavenia budú komédiami. 16. júna 2016 sa predstaví víťazná inscenácia Palárikovej Rakovej Medzibrodského kočovného divadla PÁRAČKY U BABKY JUSTÍNY a 7. júla 2016 sa predstavia po prvýkrát členovia Divadla f*ACTOR z Liptovského Petra s autorskou komédiou OBEC ROKA. Na obe predstavenia, ktoré začnú o 20-tej hodine už vás dnes srdečne pozývame.

OSAMELÝ ZÁPAD: Ľubo Raši a Mário Kermiet
OSAMELÝ ZÁPAD: Ľubo Raši a Mário Kermiet

PLAGAT_osamely_zapad_01_web

 

Pozri tiež

VYSKLADAJ SI NÁMESTIE

Sme veľmi radi, že výchovno-vzdelávacia aktivita „Vyskladaj si námestie“ sa tešila veľkej popularite. Preto prinášame …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *