Dnes je tomu presne 60 rokov odvtedy, ako Zem obletel prvý človek.

Jurij Alexejevič Gagarin sa zapísal do histórie ako muž, ktorému sa podarilo vyletieť do vesmíru a dostať sa na obežnú dráhu Zeme.

12. apríla 1961 na kozmickej lodi Vostok 1 ju obletel pri priemernej rýchlosti okolo 28-tisíc kilometrov za hodinu. Let odštartoval 12. apríla 1961 o 6. hodine a 7. minúte svetového času. Jurij Gagarin uskutočnil jeden (necelý) oblet Zeme. Maximálna výška 327 km bola dosiahnutá v 57. minúte letu.

Nechýbalo pritom veľa, aby prvým človekom vo vesmíre nebol Jurij Gagarin, ale Alan Shepard, ktorý je dnes známy ako prvý Američan vo vesmíre. Ešte 5. mája 1961, necelý mesiac po Gagarinovom lete, Sheparda vyniesla raketa Redstone v module Mercury na suborbitálny let do výšky 187 km nad zemou.

Jurij Gagarin zamrel veľmi mladý, koncom marca 1968, pri bežnom civilnom lete so svojím inštruktorom Vladimirom Serioginom. Ich MiG-15 sa zrútil zhruba 18 km od mesta Kiržač. Pád lietadla vzbudil množstvo špekulácií. Podľa niektorých sa ich stroj dostal do stopy turbulencie iného lietadla. Práve túto verziu napokon potvrdilo dlho utajované vyšetrovanie, ktorého časť zverejnil bývalý kozmonaut Alexej Leonov až v roku 2013.

Meno Gagarin sa stalo pojmom a prvým veľkým víťazstvom Sovietskeho zväzu nad Spojenými štátmi v dobíjaní vesmíru. Tí zase zaznamenali úspech v ďalšom obrovskom míľniku v dobíjaní vesmíru, pristátím človeka na Mesiaci (20. 7. 1969).

Zdroj a foto : Stredoslovenské múzeum

 

Pozri tiež

Samospráva v spolupráci s UMB chce znížiť podiel neplatičov miestnych daní a poplatkov

Každá samospráva sa stretáva s neplatičmi miestnych daní a poplatkov. Napriek tomu, že všetky mestá zasielajú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *