DNI MAXIMILIÁNA HELLA

15.mája 2020 ubehlo presne 350 rokov od narodenia katolíckeho kňaza, jezuitu, fyzika, matematika a astronóma Maximiliána Hella. Kto vlastne bol a čím sa preslávil Maximilián Hell ?

Maximilián Hell sa narodil v Štiavnických Baniach ako tretí syn Matej Kornela Hella a Juliany Viktórie Staindlovej. Absolvoval gymnázium v Banskej Bystrici a následne po skončení štúdia požiadal o prijatie do jezuitského rádu. Neskôr odišiel študovať do Viedne históriu, teológiu a filozofiu. Vysvätený za kňaza bol v roku 1750 a začal učiť na jezuitskom gymnáziu v Banskej Bystrici. Jeho vedecký prínos je spájaný predovšetkým s astronómiou. Jeho zásluhou boli vybudované hvezdárne v Kluži, Trnave, Budíne a Jágri. Veľký význam pre astronómiu mali aj jeho pozorovania – predovšetkým pozorovanie prechodu Venuše pred slnečným diskom na, vtedy, dánskom ostrove Vardø. Svetové vedecké uznanie si zaslúžil aj presným výpočtom slnečnej paralaxy.

Základná škola s materskou školou v Štiavnických Baniach nesie meno po Maximiliánovi Hellovi a svoju poctu sa mu rozhodla prejaviť prostredníctvom projektu s názvom DNI MAXIMILIÁNA HELLA, ktorého súčasťou bolo veľa aktivít oslavujúcich jeho život a dielo. Aktivitami projektu bola medzinárodná výtvarná súťaž Hellove hviezdy spolu s tlačenou formou všetkých zúčastnených výtvarných prác, film s názvom Po stopách Maximiliána Hella, komentované prehliadky nočnej oblohy, prezentácie o kultúre a tradíciách Slovenska a Nórska a medzinárodná konferencia.

Väčšina aktivít prebehla v spolupráci so školou v najsevernejšej časti Nórska vo Vardø.

Azda najvýznamnejšou aktivitou celého projektu bolo usporiadanie medzinárodnej konferencie venovanej jeho životu a pamiatke. Konferencia bola finančne podporená z grantov EHP a nórskeho finančného mechanizmu, Banskobystrického samosprávneho kraja a Slovenskej astronomickej spoločnosti.

Spoluorganizátormi konferencie boli Krajská hvezdáreň a planetárium v Žiari nad Hronom a obec Štiavnické Bane. 

Bohužiaľ, pandemická situácia zapríčinila, že celá konferencia ako aj ostatné aktivity projektu DNI MAXIMILIÁNA HELLA museli byť uskutočnené s ročným meškaním a v online priestore. Napriek tomu možno zhodnotiť, že celý projekt podobne ako aj  konferencia prebehli úspešne. Výnimočnosťou konferencie bola účasť hostí takmer z celého sveta. Popretkávaná bola zaujímavými prezentáciami o živote a diele Maximiliána Hella, ktoré je nám do dnešných dní neustálou inšpiráciou. Jedinečnosť spočívala v simultánnom tlmočení konferencie do anglického jazyka, čo umožnilo naplno vychutnať množstvo nových informácií aj hosťom zo zahraničia.
Usporiadanie konferencie v online priestore organizátorov absolútnou novinkou, ale vďaka úžasnému tímu ľudí všetko prebehlo v najlepšom poriadku. Veríme, že tak, ako nám, aj Vám sa konferencia venovaná Maximiliánovi Hellovi páčila a jeho odkaz, ktorý je nadčasový, bude rezonovať aj naďalej.

autor a foto:  Katarína Ivancová, ZŠ s MŠ M. Hella, Štiavnické Bane

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *