Do divadla na Rázcestí zavítajú Májoví hostia

Jana Juráňová je autorkou známou mnohým čitateľom a čitateľkám ako jedna z najúspešnejších súčasných prozaičiek a dramatičiek (svedčí o tom napr. jej viacnásobná účasť vo finále prestížnej literárnej súťaže Anasoft litera ai).

Neznáma nie je ani divákom a diváčkam Bábkového divadla na Rázcestí, ktoré má na svojom repertoári 2 inscenácie vytvorené podľa predlohy J. Juráňovej (Reality snov, 2011 a Ilona, žena Hviezdoslavova, 2013).

V stredu 18. mája sa k nim pridá hosťujúce predstavenie absolventky herectva na Akadémii umení v Banskej Bystrici Nikoly Berčíkovej. V inscenácii na motívy Juráňovej hry Tajomstvá Trúdy H. Berčíková stvárňuje zrelú ženu, typickú hrdinku Juráňovej diel:

„V centre pozornosti diel Jany Juráňovej vždy stojí žena – tak ako ju pán Boh stvoril. Nahá. Fyzicky? Možno aj… no Juráňová obnažuje skôr ženskú psychiku, očistenú od spoločenských deformácií, konštruktov, bez predsudkov či prikrášľovaní. Taká je aj Trúda H. Súčasná žena v zrelom veku, ktorá sa počas jedného dňa stretne so svojim manželom, zaspí v napustenej vani, poplače si pri svojej obľúbenej Palome, či zaspieva notorickú „Čože je to päťdesiatka..“. Radostný, dojemný, smutný, nostalgický, humorný, telenovelový, osamelý, rodinný… no skrátka taký (ne)všedný deň jednej (ne)všednej ženy.“

Hovorí režisérka inscenácie Monika Tatarková. Vo vedľajšej úlohe Trúdinho manžela sa predstaví študujúci herec AU Matúš Šťastniak. Mladý inscenačný tím ponúka vtipný, ale aj dojemný príbeh, na pôde divadelnej sály BDNR o 19.00 hodine.

V tom istom priestore sa už v utorok 10. mája 2016 uskutočnila premiéra absolventskej inscenácie študentov a študentiek Konzervatória J. L. Bellu. Predstavenie bolo vypredané do posledného miesta a študenti/tky si vyslúžili búrlivý aplaus. Všetci tí, ktorým sa 10.5. nepodarilo vzhliadnuť nastupujúcu slovenskú hereckú generáciu, môžu tak urobiť pri repríze inscenácie v utorok 24. mája. Predstavenie inšpirované najznámejšou Shakespearovou komédiou, dostalo názov Lov/e/ noci svätojánskej. Pod vedením Márie Danadovej (herectvo) a Michaely Kukurovej (spev) sa známy Sen noci… rozpúta ako láska noci LOVE, ktorá sa premiení na LOV na opačné pohlavie. Účinkujú: Soňa Jágerská, Lea Matalíková, Jozef Mlynárik, Ľubica Paradidová, Timea Rošková a Martin Vetrák.

Temperamentný večer začína o 19.00 hodine.

Zdroj : BDNR BB, Monika Tatarkova

Pozri tiež

DIVADELNÉ OTVORENIE NOVÉHO ŠKOLSKÉHO ROKU 20/21

Na Slovensku sa 2. septembra 2020 otvorilo viac ako 500 základných škôl, avšak len na …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *