Dobrovoľníci vybudovali 1600-metrový náučný chodník na hrad Peťuša neďaleko Zvolena

Asi 50 dobrovoľníkov vybudovalo uplynulú sobotu (2.4.) náučný chodník na takmer zabudnutý hrad Peťuša neďaleko Zvolena. Chodník, ktorý má dĺžku približne 1600 metrov, začína pri Červenom medokýši pod Pustým hradom, vedie popri Hrone a končí pri hrade na kopci medzi Zvolenom a Ostrou Lúkou.

Hrad bol dlhé stáročia zabudnutý, znovu ho objavili až v roku 1997. Neexistujú o ňom ani žiadne písomné informácie. Podľa stratigrafických pozorovaní a na základe získaného archeologického súboru sa zdá, že bol budovaný v priebehu 2. polovice 14. storočia, existoval počas 15. storočia. Zrejme na jeho konci, prípadne začiatkom 16. storočia, ho užívatelia opustili a hrad postupne zanikol. Archeológovia a historici sa domnievajú, že bol majetkovou súčasťou ostrolúckeho panstva a vybudovať ho dal niektorý zo šľachticov z rodu Ostrolúckych.

Podľa archeologičky Noémi Beljakovej Pažinovej bol hrad v skutočnosti drevenou stavbou obohnanou opevnením. Bol chránený hlbokou, až 15-metrovou priekopou, cez ktorú viedol most. Zaujímavosťou je, že na hrade sa našli praveké črepy, ktoré sem pravdepodobne doniesli stavitelia spolu s ílovou pôdou, z ktorej budovali hrad. Na Peťuši tiež našli falošnú stredovekú mincu.

Zdroj a ilustr. foto : tasr

Pozri tiež

Ďalšie opatrenie proti prípadnému šíreniu koronavírusu vo Zvolene. Tentokrát sa týka obmedzenia chodu mestského úradu

Len pred niekoľkými minútami sa skončilo ďalšie rokovanie krízového štábu mesta Zvolen. Jeho členovia priebežne …

Jeden komentár

 1. Alena Bartušová

  Dobrý deň!
  Ako rodená zvolenčanka som s rodičmi často navštevovala Pustý hrad a Červený medomýš.
  Život ma odviaľ v iné končiny a teraz keď som sa dozvedela o náčnom chodníku na hrad Peťuša, rada by som sa tam na staré kolená išla pozrieť. Žiaľ neviem ani odkiaľ je prístupová cesta k Červenému medokýšu, v ktorej časti Zvolena treba zaparkovať, a odkiaľ ide k nemu chodník.
  Preto vás prosím o túto informáciu.
  Na Pustom hrade som bola pred rokom a tam cestu poznám.
  Vopred ďakujem za odpoveď.
  Prajem pekný deň!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *