Dobrovoľníctvo pre rodiny s osobou s autizmom

Je ťažké nájsť dobrovoľníka pre potreby tejto cieľovej  komunity.  V mesiaci september sa na mnohých miestach Slovenska chystá týždeň dobrovoľníctva , aj my zo SPOSA BB sa  zapojíme.

Chystáme v utorok  20.9. o 16,30 hodine workoshop , ktorý sa zrealizuje v priestore Komunitného centra na Fončorde. Počas neho chceme poinformovať záujemcov, ktorí by nám v budúcnosti chceli pomôcť, aké potreby a očakávania máme. V čom nám môže byť okolie nápomocné, aby sme sa mohli rozvíjať my aj naše deti. Ukázať našu rodičovskú dobrovoľnícku prácu a akcie, ktoré sme svojpomocne zrealizovali, ponúknuť im možnosť niečo sa naučiť. Prostredníctvom tohto workshopu pomenovať naše potreby, ponúknuť niečo nové, nadviazať nové partnerstvá a vyhľadať budúcich potencionálnych  dobrovoľníkov.

Je pre nás dôležité nájsť ľudí, ktorí budú z rôznych profesií a naučia sa pracovať s komunitou rodín s osobami s autizmom . V budúcnosti nám umožnia rozvíjať skrytý potenciál na všetkých stranách a nám rodičom s autizmom pomôžu zrealizovať cielenú a adresnú pomoc pre všetky rodiny, ktoré o to prejavia záujem.

Pred pár mesiacmi jedna mama chlapca s autizmom povedala „veru, nikto nám nepomáha, lebo všetko sme sa naučili zvládať sami a v zanietenej túžbe udržať sa za každú cenu, nemáme ani  čas na to, aby sme dokázali požiadať o pomoc“. A tak okolie vníma našu komunitu, ako tú, ktorá vlastne pomoc nepotrebuje, ale opak je pravdou. Musíme sa naučiť poprosiť o pomoc, ale aby sme ju dostali, musíme ukázať okoliu, v čom sú naše životy iné.

Aj cez akcie , ktoré robíme otvárame pomyselné dvere autizmu a vpúšťame dnu ľudí aj z iných komunít, z ktorých mnohí pocítili, že naše životy sú naozaj iné. Mnohí  medzi nás už istý čas chodia a ako dobrovoľníci pomáhajú.  Práve oni boli tí, ktorí nás posunuli o krok pred.  Aby tých krokov bolo viac, potrebujeme , aby medzi nás prišli ďalší. Preto neváhajte  a ak chcete zažiť niečo nové , príďte medzi nás.

Mária Helexová SPOSA BB

 

Pozri tiež

Pes učiteľom: Canisterapia pre deti s autizmom v LP SPOSA BB

Špeciálni psí učitelia navštevujú Lokálny priestor (Horná 67) Spoločnosti na pomoc osobám s autizmom v Banskej Bystrici …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *