Dôchodkyňu z Budinej „falošní policajti“ podviedli o 450 eur

Polícia v Lovinobani začala trestné stíhanie vo veci prečinu podvodu. Doposiaľ neznámi páchatelia v utorok (2.2.) okolo 17.30 hodine, prišli v obci Budiná k rodinnému domu poškodenej 75-ročnej dôchodkyni. Predstavili sa ako policajti a pod zámienkou, že jej vnuk nedaním prednosti v jazde spôsobil dopravnú nehodu pred obcou Halič, teraz musí zaplatiť škodu, inak mu zadržia vodičský preukaz. Takýmto spôsobom od poškodenej vylákali 450 eur a odišli.

Podľa popisu jeden z páchateľov bol nižšej, silnejšej postavy vo veku približne 35 rokov. Mal oblečené tmavé nohavice, tmavú bundu a zelenú reflexnú vestu. Na hlave mal čiernu šiltovku. Druhý páchateľ bol vysoký, štíhly a mal približne 40 rokov. Oblečené mal tmavé nohavice, čiernu bundu a na hlave mal čiernu šiltovku. Žiadne označenie polície na sebe nemali. Po tom ako páchatelia odišli sa poškodená skontaktovala s vnukom. Až následne zistila, že ju podviedli, lebo vnuk žiadnu dopravnú nehodu nespôsobil. Prípad je v štádiu vyšetrovania, za tento skutok hrozí trest odňatia slobody až na 2 roky.

Spôsob páchania tejto kriminality spočíva najmä v tom, že páchatelia sa pod rôznymi vymyslenými legendami snažia v prvom rade osloviť seniorov, následne sa dostať do ich blízkosti a získať ich dôveru. Pre páchateľov táto trestná činnosť predstavuje jeden zo spôsobov obživy. Tiež je nesporné, že seniori sa stávajú skoro každodennými obeťami tejto trestnej činnosti z rôznych príčin, napr. pre ich stály mesačný príjem (dôchodok), vysokú dôverčivosť, dobrosrdečnosť, ochotu pomôcť, bezbrannosť, zábudlivosť, ale aj zlý zdravotný stav, vysoký vek  a v neposlednom rade aj pre ich nepoučiteľnosť. 

Od  začiatku tohto roka v Banskobystrickom kraji evidujeme už 5 takýchto prípadov, preto apelujeme na príbuzných všetkých seniorov, aby im dohovorili a vysvetlili ako majú postupovať keď majú telefonát ohľadom požičania peňazí, alebo prídu za nimi cudzie osoby. Seniorom radíme, aby peniaze nikdy nadali cudzej osobe.

Zdroj : KR PZ BB

Pozri tiež

Dopravná situácia v okrese Banská Bystrica v mesiaci november

V novembri dopravná polícia v Banskej Bystrici zaevidovala 26 dopravných nehôd, čo je v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom nárast …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *