Dopravno-bezpečnostná akcia v okrese Zvolen

V stredu 26. 10. 2016 v čase od 16.00 hod. do 20.00 hod. policajti dopravnej a poriadkovej polície vykonávali spoločný výkon služby v policajnom okrese Zvolen. Výkon služby bol zameraný najmä na kontrolu chodcov a ich povinností v cestnej premávke, na povinnosti vodičov voči chodcom, na kontrolu spôsobu jazdy vodičov a kontrolu dodržiavania najvyššej dovolenej rýchlosti.

Akcie sa zúčastnilo 22 policajtov a spolu zistili 42 priestupkov. Najviac priestupkov bolo za rýchlosť (23), technický stav vozidla (4) a pásy (3). K 34 vodičom, ktorí dostali za priestupky pokutu, pribudli aj 4 chodci. Na viacerých úsekoch chodci nerešpektovali svoju povinnosť použiť priechod pre chodcov a prechádzali cez cestu mimo vyznačený priechod.

 Na sídlisku Západ v priebehu 30 minút takto porušilo svoju povinnosť 22 chodcov, ktorí boli vybavení prevažne napomenutím.

  • za 9 mesiacov sme v banskobystrickom kraji zaevidovali 9 dopravných nehôd, pri ktorých bol usmrtený chodec,
  • z  9 chodcov bol u 7 zistený alkohol, z toho 6 chodci mali v krvi 3 a viac promile alkoholu,
  • 8 chodcov bolo zrazených a usmrtených mimo vyznačeného priechodu pre chodcov,
  • najviac usmrtených chodcov bolo v okrese Zvolen (3) a Banská Bystrica (3),
  • usmrtení chodci tvoria takmer tretinu všetkých osôb usmrtených pri dopravných nehodách,
  • takmer polovica usmrtených chodcov boli seniori, ktorí prechádzali cez cestu mimo vyznačený priechod pre chodcov a bez reflexných prvkov.

 

Polícia zastavila aj vodiča (67 r.), ktorý javil známky požitia alkoholu, ale sa odmietol podrobiť dychovej skúške aj lekárskemu vyšetreniu na alkohol. Počas jazdy ohrozoval ostatných účastníkov cestnej premávky a nerešpektoval výzvy policajtov na zastavenie . Polícia ho už obvinila z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.

Vodič nesmie požiť pred, alebo počas vedenia vozidla alkohol alebo inú návykovú látku. V prípade jazdy pod vplyvom alkoholu do 1 promile sa vodič dopúšťa priestupku, za čo zákon ukladá sankciu od 200 do 1.000 eur a zákaz činnosti do päť rokov. V prípade jazdy nad jedno promile je trest ešte prísnejší, hrozí až ročné väzenie.

 Aj napriek upozorneniam polície o pravidelných dopravno-bezpečnostných akciách vodiči aj chodci naďalej porušujú dopravné predpisy. Dopravná nehodovosť, ako aj jej následky síce klesajú, policajti však aj naďalej budú dohliadať na disciplinovanosť všetkých účastníkov cestnej premávky.

TS: mjr. PhDr. Mária Faltániová – hovorkyňa KRPZ – BB, ilustračné foto: redakčné

Pozri tiež

Dopravná situácia v okrese Banská Bystrica v mesiaci november

V novembri dopravná polícia v Banskej Bystrici zaevidovala 26 dopravných nehôd, čo je v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom nárast …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *