Dovolenku na Slovensku strávilo za päť mesiacov 1,8 milióna turistov

Pre dovolenku na Slovensku sa za prvých päť mesiacov tohto roka rozhodlo takmer 1,8 milióna návštevníkov. Slovenské hory, hrady či mestá a kúpele tak navštívilo 1,1 milióna domácich turistov a 690.000 zahraničných turistov. Vyplýva to z posledných údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR.

V porovnaní s minulým rokom počet domácich turistov stúpol o 20,3 % a počty zahraničných dovolenkárov sa zvýšili o 21,6 %. Celkovo tak medziročne stúpla návštevnosť Slovenska o 20,8 %.

Slovensko je stabilnou a pokojnou krajinou, čo v súčasnej geopolitickej situácii zohráva dôležitú úlohu pri výbere dovolenkovej destinácie,“ konštatoval minister dopravy Roman Brecely.

Počet prenocovaní sa zároveň blíži k 5 miliónom, čo predstavuje nárast oproti rovnakému obdobiu v roku 2015 o 18,9 %. Celkovo domáci a zahraniční turisti strávili v niektorom z turistických regiónov Slovenska 2,7 noci.

Tradične najviac zahraničných návštevníkov prišlo na Slovensko zo zdrojových trhov Slovenska, a to najmä z Českej republiky, Poľska, Nemecka či Maďarska. Pre Slovensko sa tento rok rozhodlo aj viac britských, talianskych, rakúskych, francúzskych, holandských, izraelských či amerických turistov. Po dvoch rokoch prepadu návštevnosti, vzhľadom na vývoj politicko – ekonomickej situácie, sa na Slovensku opäť výraznejšie zvýšil aj počet ruských dovolenkárov. Celkovo ich prišlo viac ako 14.000, čo predstavuje medziročný rast o 22,7 %. Najvyšší percentuálny nárast z relevantných krajín pritom zaznamenalo Španielsko, a to o 68 % a Čína o 51 %.

Podľa Slovenskej agentúry pre cestový ruch (SACR) tak doterajší vývoj návštevnosti pred letom naznačuje predpoklad úspešnej hlavnej turistickej sezóny.

„Aj vzhľadom k aktuálnej nestabilnej bezpečnostnej situácii vo svete uprednostňuje dovolenku na Slovensku čoraz viac domácich aj zahraničných turistov. Hotelieri v najnavštevovanejších turistických strediskách a aj rôzne ubytovacie portály informujú o vysokom záujme o pobyty počas celého leta,“ priblížila agentúra.

Potvrdzuje to podľa SACR aj nárast návštevnosti národného portálu cestovného ruchu slovakia.travel.

„Informácie o zaujímavých turistických cieľoch, podujatiach, relaxe či aktívnej dovolenke si od začiatku roka do konca júla vyhľadávalo na portáli 1,86 milióna návštevníkov, čo predstavuje medziročný nárast o 59 %,“ vyčíslila SACR.

„Ak bude rastúci trend návštevnosti Slovenska pokračovať aj v nasledujúcom období, leto v roku 2016 bude pravdepodobne historicky najúspešnejšie,“ odhadol generálny riaditeľ SACR Igor Donoval.

Zdroj a foto: tasr

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *