DUDINCE A MATEJ TÓTH BY MALI DOSTAŤ ZELENÚ, PANDEMICKÁ KOMISIA SAZ ODPORÚČA VYTVORIŤ ŠTATÚT KANDIDÁTA ÚČASTI NA OH

Skvelá správa pre Mateja Tótha: 39. ročník Dudinskej päťdesiatky, kde sa chce v sobotu 24. októbra pokúsiť o splnenie limitu 3:50 h na budúcoročné olympijské hry v Tokiu, by mal mať zelenú.

„Intenzívne sme komunikovali s relevantnými inštitúciami, aby sme sa uistili, za akých podmienok môžeme v súčasnej situácii preteky usporiadať. Keďže pre hromadné podujatia, vrátane športových, stále platí nariadenie z 30. septembra, čo nám potvrdil aj hlavný hygienik Ján Mikas, vieme splniť všetky jeho podmienky,“

informoval prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok na stredajšom zasadnutí novovzniknutej pandemickej komisie, ktorej konštituovanie avizoval už v nedeľu na valnom zhromaždení SAZ vo svojom predvolebnom programe.

V praxi to znamená, že Dudinská päťdesiatka s dovedna 50 účastníkmi, pričom v tomto počte sú zahrnutí pretekári, tréneri na občerstvovačkách, rozhodcovia, časomerači a ďalší potrebný personál, sa môže uskutočniť v prípade, že všetci účastníci budú disponovať negatívnym výsledkom PCR testu alebo certifikovaného antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 12 hodín.

„Vďaka za aktívnu pomoc a ústretovosť pri riešení situácie okolo Dudinskej päťdesiatky patrí štátnemu tajomníkovi pre šport Ivanovi Husárovi, poslankyni Márii Šofranko i hlavnému hygienikovi pánovi Mikasovi,“

podotkol šéftréner SAZ Martin Pupiš.

V predbežnej štartovej listine pretekov na 50 km je momentálne 15 mužov, okrem olympijského víťaza z Ria de Janeiro 2016 Mateja Tótha napríklad aj dvojnásobný víťaz Dudinskej päťdesiatky (2017, 2019) Nór Havard Haukenes, špičkoví Poliaci na čele s Rafalom Sikorom, výborný Andres Chocho z Ekvádoru, Ír Alex Wright či Karl Junghanns z Nemecka.

Pandemická komisia SAZ bude koordinovať činnosť zväzu v súčinnosti s rôznymi štátnymi a regionálnymi úradmi, navrhovať riešenia a vydávať usmernenia pre atletické hnutie k problémom súvisiacim s reštrikčnými protiepidemiologickými opatreniami.

Členmi komisie sú šéf SAZ Peter Korčok, generálny sekretár Vladimír Gubrický, šéftréner Martin Pupiš, za trénerov a kluby Naďa Bendová, za športovo-technickú komisiu Róbert Mittermayer, za organizátorov masových bežeckých podujatí Jozef Pukalovič, atlétov v nej zastupuje Miroslav Úradník, medicínsky zástupca je Andrej Dolinskýa mediálny Michaela Grendelová.

Komisia na svojom stredajšom prvom zasadnutí navrhla v spolupráci so Slovenským olympijským a športovým výborom (SOŠV) vytvoriť štatút kandidáta účasti na OH, ktorý by športovcovi umožňoval nerušene sa pripravovať na tokijské hry aj v prípade prísnych reštrikčných opatrení.

„Deväť mesiacov pred hrami potrebujú mať športovci istotu, že budú mať vytvorené nevyhnutné podmienky na prípravu. Nie je to náš výmysel, takto to funguje takmer všade vo svete,“ prízvukoval Martin Pupiš.

zdroj: GB, SAZ/www.atletika.sk, ilustračné foto: SITA-Viktor-Zamborský

Pozri tiež

REGISTRÁCIA NA VÍKENDOVÉ TESTOVANIE NA COVID-19 JE V MESTE POD URPÍNOM UŽ SPUSTENÁ

Mesto Banská Bystrica zriadilo na víkendové  skríningové testovanie na prítomnosť ochorenia COVID-19 celkovo 19 mobilných …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *